Bříza bělokorá a její léčivé účinky

Bříza bělokorá a její léčivé účinky na náš organismus

Bříza bělokorá je u nás běžným stromem. Roste nejčastěji v nížinách a nižších částech hor v suchém prostředí. Leckdy se sází v parcích jako strom ozdobný. Je nenáročná a odolná vůči klimatu. Můžeme se s ní hojně setkat nejen u nás, ale všude po celé Evropě. Bříza bělokorá a její léčivé účinky jsou již po celá léta využívány v lidovém léčitelství.

Popis

Bříza bělokorá (Betula verrucosa), jinak zvaná bříza bílá, je strom patřící do čeledi březovitých, která je dosti početná. V zemi má hodně široko i hluboko rozvětvené kořeny. Její štíhlý kmen dorůstá průměrně do výšky 20 metrů. Kůra na kmeni a silnějších větvích je na povrchu bílá a snadno se odlupuje. Listy s nepravidelně pilovitým okrajem jsou na dlouhém řapíku. Na líci jsou sytě zelené, lesklé a na rubu šedozelené, matné.

Bříza kvete v dubnu a květnu. Pestíkové květy tvoří krátké a silnější jehnědy hnědé barvy, prašníkové květy tvoří žlutohnědé jehnědy delší a útlejší. Plodem je nažka se dvěma blanitými křídly.

Březová kůra má hořkou chuť a obsahuje asi 5 % třísloviny. Hlavní součástí kůry je březový kafr „betulin“. Listí chutná hořce, obsahuje hořčinu a těkavý olej. Míza je čirá a chutná sladce. Obsahuje dosti cukru.

Sběr a sušení

Listy břízy se sbírají v květnu, nejpozději počátkem června, kdy nejsou ještě úplně vyvinuté. Mladé listy mají v tu dobu nejvyšší obsah těkavého oleje, který k létu ubývá. Suší se na vzdušném místě ve stínu, rozprostřeny v tenkých vrstvách. Kůra se slupuje z čerstvě poražených stromů a před sušením se musí zbavit tenké, bílé, kožovité borky. Míza, neboli březová voda se zachycuje v březnu a dubnu. Stromy se při tom nesmí porušit příliš hluboko, aby se nepoškodily.

Použití

Březové dřevo je používáno k výrobě nábytku a ozdobných předmětů. Ze stromového odpadu se získává vysoce výhřevné palivo. Destilací dřeva s kůrou se získává pryskyřice, březová silice, březový dehet a juchtový olej. Mladé větvičky se používají k výrobě košťat a košíků.

Bříza bělokorá a její léčivé účinky

V lékařství mají největší význam bříza bělokorá a bříza pýřitá, která roste na vlhkých a bahnitých místech.
V lidovém léčitelství se používají březové listy, pupeny, kůra a šťáva, která vytéká z poraněných kmenů. Pupeny a kůra se sbírají z větví odseknutých v zimě nebo brzy z jara.

Vnitřní účinky

Listy břízy působí močopudně, mají očišťující a potopudné účinky. Extrakt z pupenů pročišťuje a detoxikuje organismus. Kůra očišťuje krev, podporuje trávení a snižuje horečku. Čerstvá šťáva má močopudné účinky a odstraňuje močové kameny. Je využívána také jako anthelmintikum (látka působící proti parazitickým červům). Čerstvá šťáva z březových listů zvyšuje vylučování vedlejších produktů látkové výměny, potu a žluči. Odvary působí protizánětlivě na sliznice trávicího traktu.

Choroš březový (ryšavec šikmý), cizopasící na bříze, má protizánětlivé, antibakteriální a posilující účinky, zvyšuje odolnost organismu a ničí škodlivé viry.

Nálev z listů
Nálev z listů břízy se používá jako močopudný a protizánětlivý prostředek. 40 g listů se louhuje 10 minut v 1 litru vroucí vody. Pije se jeden šálek mezi jídly.

Odvar z kůry
Odvar z březové kůry se používá na lupénku. Dává se jedna lžička na šálek vroucí vody.

Šťáva z čerstvých listů
Pije se 3 x denně po 40 kapkách ve 1/4 sklenici vody jako močopudný, lehce potopudný a protirevmatický prostředek.

Šťáva z naříznutého kmene
Používá se proti močovým kamenům, zánětu ledvin a močového měchýře.

Březové listy jsou součástí různých pročišťujících čajových směsí, směsí proti dně, při zánětu močového měchýře a podobně.

Zevní účinky

Březová voda používaná zevně je především kosmetickým přípravkem. Potírají se jí vlasy po umytí a někdy se využívá jako prostředek proti pihám. Odvar z březového listí se přidává jako přísada do osvěžujících koupelí. Při revmatizmu, artróze a artritidě se přikládají na postižená místa obklady ze svařeného, lehce vymačkaného listí.

Zevně se bříza bělokorá a její léčivé účinky také používají při léčbě různých kožních onemocnění a na různé rány. Čerstvá šťáva působí proti nadměrnému pocení nohou a je dobrým prostředkem pro výživu a růst vlasů. Prášku z rozemleté nebo roztlučené březové kůry se může užívat jako zásypu při svrabu a různých lišejích. Při různých kožních onemocněních a na rány přikládáme obklady nebo používáme k omývání 2 lžíce listů a 30 g březové kůry, svařené 10 minut v jednom litru vody.

Související články s příspěvkem „Bříza bělokorá a její léčivé účinky“:

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *