Borůvka a její léčivé účinky

Borůvka a její léčivé účinky na naše zdraví

Brusnice borůvka je u nás velmi rozšířenou rostlinou, ale pro svojí výraznou chuť především oblíbené letní ovoce. Již odpradávna se borůvka a její léčivé účinky uplatňují také v lidovém léčitelství. Daří se jí v mírně vlhkých jehličnatých lesích, v lehké písečnaté půdě nebo jí také můžeme najít na vřesovištích a rašeliništích.

Popis

Borůvka (Vaccinium myrtillus) nazývaná také brusnice borůvka, lidově „borůvnice“ nebo „myrtové jahody“ je vytrvalá rostlina, patřící do čeledi vřesovitých. Z vodorovně položeného kořene vyrůstá větevnatý keříček 30 – 40 cm vysoký. Listy jsou drobné, vejčité, lysé, s okraji jemně pilovitými, skoro přisedlé na krátkých řapících. Mají tmavě zelenou barvu, která se na podzim mění v černou, na zimu lístky opadávají.

Kvete v dubnu až květnu drobnými bělavězelenými kvítky s červeným nádechem, ležícími v úžlabí listů na sehnutých stopkách. Plodem je ojíněná, namodralá až černá bobule, na vrcholku vroubená kališním okrajem. Má čtyři pouzdra, v nichž jsou drobná semínka.

Sběr a sušení

Pro použití v lidovém lékařství sbíráme mladé listy borůvky z jara na prosluněných místech. Sušíme je rozprostřené ve slabých vrstvách na stinném a vzdušném místě nebo umělým teplem do teploty 40 stupňů. Sběr plodů provádíme v době zralosti. Borůvky sušíme při příznivém počasí venku na slunci nebo v troubě či sušičce. Při sběru si musíme dát pozor, aby se nám do něj nepřimíchaly vlohyně (Vaccinium uliginosum), které rostou mezi borůvkami hlavně tam, kde je rašelinový podklad. Jsou větší a bledší než borůvky, mají mdlou chuť a po rozdrcení potřísní prsty zeleně, ne fialově. Při konzumaci většího množství způsobují bolest hlavy a zvracení.

Použití

Čerstvé plody jsou oblíbeným a zdravým ovocem. Používáme je do různých moučníků, ovocných salátů a jiných sladkých jídel. Jsou výborné na zavařování. Neslazené zavařeniny z borůvek jsou vhodné i pro diabetiky. V průmyslu se borůvkami barví červené víno nebo se z nich víno přímo dělá. Listy i plody borůvky se používají v lidové medicíně. V posledních letech je na našich zahradách oblíbená kanadská borůvka. Plody kanadské borůvky jsou větší a rostou výše nad zemí.

Borůvka a její léčivé účinky

Listy (borůvčí) a plody borůvek v sobě skrývají spoustu léčivých účinků. Plody užíváme čerstvé i sušené. Se sběrem listů si musíme pospíšit a vyrazit na ně ještě před květem rostliny, protože později při vývinu plodů ztrácí své účinné látky. Sbíráme samozřejmě jen listy z divoce rostoucích lesních borůvek, nikdy ne z vyšlechtěných zahradních druhů.

Listy borůvky

Listy borůvky obsahují glukokininy (myrtillin), proto jsou vhodné při zvýšeném cukru v krvi. Z dalších látek jsou to flavonoidy, třísloviny, tanin, éterické oleje, sliz, pryskyřice a jiné. Borůvčí má také mírně močopudné a protizánětlivé účinky. V lidovém lékařství se odvaru z listů používá hlavně při cukrovce na snížení hladiny cukrů v krvi, ale také při žaludečních křečích, zánětu močového ústrojí nebo střevních potížích.

Při cukrovce se užívá nálev z borůvkového listu. Připravíme ho tak, že 1 vrchovatou lžičku listí zalijjeme 1/4 litrem vroucí vody, necháme 10 minut vylouhovat a scedíme. Pijeme 1- 2 šálky denně.

Plody borůvky

Plody obsahují hodně tříslovin a karotenu které jsou důležité pro náš imunitní systém. Z dalších látek je to spoustu vitamínů a minerálů jako jsou antioxidanty, bioflavonoidy, provitamín A, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry, malé množství tuků, hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom a další. Plody se používají proti průjmu, stafylokokům, při zvýšeném cholesterolu, příznivě působí na cévy, dezinfekčně při zánětu ústní dutiny a hrtanu a na regeneraci oční sítnice. Jsou dobré na posílení zraku a zlepšují noční vidění.

Při lehčích průjmech se užívá hrst čerstvých nebo sušených borůvek. Stejný účinek má i borůvkové víno kterého se vypije asi 1/8 litru. Při silnějších průjmech sníme každou hodinu hrst plodů nebo si můžeme připravit nálev ze tří hrstí sušených borůvek, které se zalijí asi 200 ml vařícího trpkého vína. Pije se nadvakrát se čtvrthodinovou přestávkou.

Čaj ze sušených plodů se užívá při zánětlivých onemocněních střev. Borůvková šťáva je dobrá při chřipce a nachlazení, protože mimo to že poskytuje tělu potřebné vitamíny a tekutinu, snižuje i teplotu. Tinktura z plodů borůvky se užívá při zvýšeném cholesterolu, na posílení cév, jako prevence proti infarktu a při nedokrvování dolních končetin.

Zevně lze borůvka a její léčivé účinky využít na různé rány a ekzémy. Jedna lžíce sušených borůvek se zalije ¼ l vařící vody a necháme stát až do vychladnutí. Používá se na potírání.

Související články s příspěvkem „Borůvka a její léčivé účinky“:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *