Rubrika: Bolest v krku
Bylinky na bolest v krku
S blížícím se podzimem přichází i čas, kdy se snad každý potýká s nějakým nachlazením, rýmou nebo bolestí v krku. Než navštívíme lékaře nebo lékárnu, můžeme zkusit nějaké ty bylinky na bolest v krku.
Bylinky na bolest v krku
Na bolest v krku se v lidovém lékařství nejvíce užívá šalvěj, heřmánek, řepík a máta. Při angíně, kdy jsou zánětem postižené mandle, je nejčastěji používaný řepík a šalvěj. Při kataru průdušek je dobrou bylinkou přeslička. Pro přípravu čajů při léčbě nachlazení můžeme použít ještě další léčivé rostliny jako například podběl, yzop, lipový květ, černý bez (květ i plod), třapatku nachovou (Echinacea), tužebník jilmový, list jahodníku a ostružiníku.
Heřmánek
Působí protizánětlivě, napomáhá pocení, dezinfikuje (především sliznici), mírní křeče a upokojuje. Při nachlazení se proto doporučuje podávání heřmánkového čaje. Vnitřně napomáhá také při
Zábaly na bolest v krku
Babské rady jsou oblíbenou a levnou podpůrnou léčbou při bolesti v krku. Zábaly na bolest v krku jsou v tomto případě velmi účinnou pomocí. Obklady na krk mohou být jak studené, tak i teplé.
Zábaly na bolest v krku
Priessnitzův zábal
Snad nejznámější a nejpoužívanější je Priessnitzův zábal. Plenu nebo šátek namočený ve studené vodě přiložíme na krk, na to dáme igelit a jako třetí vrstvu použijeme ručník nebo šátek a necháme zapařit. Necháme působit 2 – 3 hodiny a po 3 – 4 hodinové pauze můžeme zopakovat. Zábal napomáhá lepšímu prokrvení postiženého místa a díky zapaření urychluje hojení. Priessnitzův zábal můžeme