Rubrika: Bez černý

Bez černý a jeho léčivé účinky

Bez černý a jeho léčivé účinky na náš organismus

Již odpradávna je bez černý a jeho léčivé účinky vysoko ceněny a užívány v lidové medicíně. Ve středověku v různých koutech světa mu byla dokonce připisována kouzelná moc. U nás jej můžeme najít v zahradách jako léčivý a ozdobný keř nebo v přírodě na okraji polí, lesů a potoků.

Popis

Bez černý (Sambucus nigra), lidově nazývaný „bezinky“ nebo také „bezoví“, je keř nebo menší strom patřící do čeledi bezovitých. Má široce rozložené větve a dorůstá do výšky asi 7 – 10 metrů. Mladá kůra je zelenavěšedá a bradavičnatá, starší je popelavá a rozpukaná. Mladé výhonky obsahují bílou, měkkou dřeň. Listy jsou lichozpeřené, skládající se z 3 – 7 vejčitých lístků a nepříjemně páchnou.

Keř kvete v červnu a červenci žlutavěbílými plochými chocholíky příjemně vonících květů. Plodem jsou černofialové malé bobulky, nazývané bezinky, které dozrávají v září.

Použití

Z květů černého bezu se v domácnosti dělá například výborná šťáva, med a limonáda, z bobulí (bezinek) se připravuje bezinkový likér, sirup a

Bezinkový sirup

Bezinkový sirup recept

Z plodů bezu černého – bezinek si na konci léta můžeme připravit domácí bezinkový sirup, který je nejen dobrý, ale má i příznivé účinky na naše zdraví.

Bezinkový sirup (z plodů) – recept, léčivé účinky

Suroviny na přípravu bezinkového sirupu:
      • 1 kg dobře vyzrálých očištěných bezinek
      • 1 l vody
      • na 1 l šťávy 1,2 kg cukru
      • pomerančová kůra
      • 5 g kyseliny citrónové
      Příprava receptu na bezinkový sirup:
      Bezinky opereme a zbavíme stopek. Můžeme si pomoci vidličkou, a i když nám tam nějaký ten zbytek stopky zůstane, vůbec to nevadí.

      Potom bezinky rozmačkáme a zalijeme studenou vodou. Přidáme tence sloupnutou kůru z očištěného pomeranče, zakryjeme a necháme

      Čaj na pročištění krve

      Čaj na pročištění krve recept

      Čaj na pročištění krve – recept, použití, účinky

      Čaj na pročištění krve připravíme z této směsi bylinek:
          • 50 g prvosenky jarní nebo vyšší (celé okolíky bez stonků)
          • 50 g mladých výhonků černého bezu
          • 15 g listů kopřivy
          • 15 g kořene pampelišky lékařské

          Příprava čaje:
          Jednu vrchovatou čajovou lžičku této směsi spaříme 1/4 litrem vody a necháme 3 minuty vylouhovat.

          Čaj můžeme také přisladit trochou medu. Přes den pijeme po doušcích dva šálky denně.

          Prvosenka jarní uklidňuje a má pročišťující účinky.

          Kopřiva je jedna z nejlepších bylin na pročištění krve a

          Pěstování černého bezu

          Pěstování černého bezu na zahradě

          Někdo by se asi zeptal, proč tato kapitola o pěstování černého bezu, když ho můžeme najít skoro všude, kam se podíváme a lze ho skoro zařadit mezi dendrologické plevele. Takže buď ho můžeme pěstovat jen tak, pro jeho vysoko ceněné léčivé účinky, nebo existují různé vyšlechtěné odrůdy, které lze na zahradě pěstovat jako keře okrasné. Jsou různé variety, které mají například červené listy, růžové a tmavě žluté květy nebo červené plody.

          Pěstování černého bezu

          Bez černý není náročný keř. Má rád půdu bohatou na živiny a slunečnou polohu. Rozmnožuje se semeny, které na podzim dozrávají v plodech nebo v létě řízkováním.

          Pokud již keřík bezu na zahradě máme, množí se sám a často se rozroste, více nežli bychom chtěli. Při pěstování je ho třeba občas na podzim prořezat nebo úplně vyřezat staré větve. Můžeme jej také pravidelným střihem tvarovat a udržovat v