Bez černý a jeho léčivé účinky

Bez černý a jeho léčivé účinky na náš organismus

Již odpradávna je bez černý a jeho léčivé účinky vysoko ceněny a užívány v lidové medicíně. Ve středověku v různých koutech světa mu byla dokonce připisována kouzelná moc. U nás jej můžeme najít v zahradách jako léčivý a ozdobný keř nebo v přírodě na okraji polí, lesů a potoků.

Popis

Bez černý (Sambucus nigra), lidově nazývaný „bezinky“ nebo také „bezoví“, je keř nebo menší strom patřící do čeledi bezovitých. Má široce rozložené větve a dorůstá do výšky asi 7 – 10 metrů. Mladá kůra je zelenavěšedá a bradavičnatá, starší je popelavá a rozpukaná. Mladé výhonky obsahují bílou, měkkou dřeň. Listy jsou lichozpeřené, skládající se z 3 – 7 vejčitých lístků a nepříjemně páchnou.

Keř kvete v červnu a červenci žlutavěbílými plochými chocholíky příjemně vonících květů. Plodem jsou černofialové malé bobulky, nazývané bezinky, které dozrávají v září.

Použití

Z květů černého bezu se v domácnosti dělá například výborná šťáva, med a limonáda, z bobulí (bezinek) se připravuje bezinkový likér, sirup a marmeláda. Na venkově se z čerstvých osmažených květů, obalených v mouce a vejci připravuje jídlo zvané kosmatice. V kosmetice se etherického oleje z černého bezu používá k přípravě voňavek. V lidovém lékařství je bez černý a jeho léčivé účinky využívány ve velké míře.

Bez černý a jeho léčivé účinky

Léčivé účinky černého bezu jsou známy již od pradávna. Pro účely domácího lékařství se používá květ, kůra, kořen, listy a kulovité plody (bezinky). Květy se sbírají v květnu až červenci za suchého počasí, než začnou opadávat, bobule v srpnu až září, když jsou zralé. Plody obsahují velké množství vitamínů A a C, látky tříslovinné, pektiny, ovocné kyseliny, vápník, draslík, sodík, železo a další minerály. Černý bez podporuje zvýšené vylučování potu a moče (květ), užívá se při revmatismu (kůra), při zácpě a průjmu (bobule) a na drobná hnisavá onemocnění a nežity (mast ze sušených květů).

Květy černého bezu – léčivé účinky a použití

Vnitřně působí květy černého bezu potopudně, močopudně a díky obsahu rutinu zvyšují elasticitu vlásečnic a zpevňují jejich stěny. Používají se nejčastěji při nachlazení, rýmě, zvýšené teplotě, zánětech močového měchýře, zánětu průdušek, tuberkulóze a revmatismu. Jsou zároveň součástí různých směsí k přípravě bylinných čajů.

Při zánětu mandlí se připravuje kloktadlo z 5 g sušených květů, které se dají do 250 ml studené vody, přivede se k varu, odstaví a nechá vychladnout. Inhalace parami z nálevu z květů pomáhá při vleklých katarech dýchacích cest a úporném kašli.

Zevně se květů černého bezu používá při drobných kožních onemocněních. Dá se použít ve formě masti vyrobené z 10 g sušených květů svařených se dvěmi lžícemi sádla, po té se protlačí přes plátýko a nechá vychladnout. Dále se používají utišující obklady připravené ze 2 lžic květu bezu na 1 litr vroucí vody a to se nechá 10 minut spařit.

Plody černého bezu (bezinky) – léčivé účinky a použití

Plody působí projímavě, potopudně, močopudně, odstraňují z organismu toxické látky, mají protizánětlivé účinky a jsou doporučovány i při revmatismu. Používají se tedy nejčastěji při neurózách, zánětech žaludku, průjmech, zácpě, poruchách trávení, žloutence, jaterních potížích a při močových kamenech.

Při zácpě pomáhá několik lžic kaše zhotovené z čerstvých bobulí (bezinek) nebo se užívá 20 – 30 g šťávy ráno při zácpě a neuralgiích.

Naproti tomu sušené plody černého bezu jsou velmi dobrým prostředkem proti průjmu. Užívají se buď jen tak nebo se z nich zhotoví kaše a nebo odvar ze 2 lžic sušených bobulí na 1/4 litru vody.

Lžíce povidel připravených z plodů černého bezu, užívaná před spaním pomáhá při vleklých zácpách. Konzumování těchto povidel dobře působí při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů. Šťáva svařená s cukrem působí blahodárně na močové cesty, povzbuzuje činnost ledvin a reguluje průjmy.

Listy černého bezu – léčivé účinky a použití

Taktéž listy mají močopudné a potopudné účinky, působí nepatrně žlučopudně a projímavě a zvyšují odolnost proti infekčním onemocněním.

Kůra černého bezu – léčivé účinky a použití

Bílá kůra má dobré účinky při revmatismu, hromadění vody v organismu a zlepšuje složení trávicích šťáv. Odvar se připraví ze dvou lžic rozdrobené bílé kůry v 1 litru vody, vyvaří se na polovinu a pije v průběhu dne.

Dřeň černého bezu – léčivé účinky a použití

Bílá dřeň obsažená v mladých větvičkách působí močopudně, projímavě, protirevmaticky, používá se při artritidě, dně, revmatismu, vodnatelnosti, zánětu ledvin, ledvinových a žlučových kamenech a má antiepileptické vlastnosti. Užívá se v přiměřených dávkách. Můžeme z ní připravit močopudné víno. Použije se 10 g bílé dřeně a 1 litr bílého vína. Nechá se 2 dny macerovat a užívá 100 ml denně.

Kořen černého bezu – léčivé účinky a použití

Kořen černého bezu můžeme taktéž použít k přípravě močopudného odvaru. 10 g kořene černého bezu se 2 minuty povaří ve 400 ml vody a 10 minut nechá louhovat. Nakonec se přidá 3 g výtažku z jalovce. Používá se na vodnatelnost a zánět ledvin jedna lžíce každé dvě hodiny.

Nežádoucí účinky

Trvalé užívání černého bezu, jakožto i mnohých dalších bylin v těhotenství, není vhodné, ale krátkodobě například při nachlazení, by neměl způsobit žádné komplikace.

Související články k příspěvku „Bez černý a jeho léčivé účinky“:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *