Rubrika: Bazalka pravá
Bazalka a její léčivé účinky
Bazalka pravá (Ocimum basilicum), lidově zvaná též „bazalika, bazilika“, je jednoletá bylina pocházející z jižní Asie. V součastné době je v kuchyni jednou z nejčastěji používaných a vyhledávaných bylinek. Za zmíňku však stojí i bazalka a její léčivé účinky na náš organismus.
Popis
Bazalka je jednoletá rostlina patřící do čeledi hluchavkovitých. Tato bylina vysoká až 40 cm vyniká nádhernou a aromatickou vůní a ostrou chutí. Existuje spoustu odrůd lišících se velikostí a barvou listů. Často mívá červenavý nádech. Kvete v červenci a srpnu bělavými nebo narůžovělými kvítky.V době květenství se odřezává nať a suší se ve stínu.
Použití bazalky
V lidovém lékařství se používá hlavně při probémech s trávením, při nachlazení, zlepšuje činnost ledvin a uklidňuje nervy.Olej, který se vyrábí destilací z nati, se používá při výrobě voňavek (k dosažení karafiátové a růžové vůně).
Jako koření se používají čerstvé nebo sušené lístky. Sušenou bazalku je třeba pečlivě uchovávat v uzavřených nádobách, aby neztratila svou vůni. V kuchyni má opravdu široké využití a to zejména ke
Pěstování bazalky
Pěstování bazalky si v posledních letech našlo opravdu mnoho příznivců. Pro její nezaměnitelnou chuť a aroma je hojně využívanou bylinkou při přípravě spousty pokrmů. Neodmyslitelně patří zejména k italské a francouzské kuchyni. Existuje spoustu druhů bazalky podle barvy a tvaru listů, velikosti rostlin a v neposlední řadě i vůnně.
Pěstování bazalky
Pro pěstování bazalky je nejvhodnější kyprá, dobře prohnojená půda. Aby rostlina dobře prospívala, potřebuje slunečné a vzdušné stanoviště. Čím více slunce má tím bude aromatičtější. Pokud chceme časnou sklizeň, můžeme bazalku zasít již v únoru do truhlíku za okno. Jinak vyséváme v dubnu až květnu do skleníku.
Když mají bylinky tři až čtyři lístky, rozsazujeme je do řádků asi 15 cm od sebe vzdálených. Na venkovní stanoviště ji přesazujeme až začátkem června. Pár rostlinek nám poskytne dostatek čerstvých lístků pro běžné použití. Pokud chceme míti pěkný keřík a sklízet
Jak pěstovat bazalku v květináči
Bez bazalky si dnes již nedovedeme představit přípravu spousty pokrmů. Ať už čerstvá nebo sušená dá spoustě jídel nezaměnitelnou chuť a aroma. Bazalku si můžeme pěstovat jako přenosnou rostlinu, v létě venku a na zimu jí přenést domů. Takže jak pěstovat bazalku v květináči, abychom měli po celý rok úrodu jejích aromatických listů?
Jak pěstovat bazalku v květináči nebo truhlíku
Nejčastěji se bazalka pěstuje z koupených, předpěstovaných sazenic. Do květináče nebo truhlíku, kam budeme rostlinu přesazovat, dáme propustný hlinitopísčitý zahradnický substrát. Můžeme přidat i trochu perlitu, který půdu provzdušní.
Pěstování bazalky ze semen
Bazalku můžeme pěstovat i ze semen, které vyséváme od února do dubna do květináče nebo truhlíku doma a umístíme jí tam, kde je dostatek světla a tepla. Semínka sejeme řídce na povrch a jemně zatlačíme. Asi po třech týdnech, když jsou rostlinky dostatečně