Rubrika: Badyán

Badyán a jeho léčivé účinky

Badyán a jeho léčivé účinky popis

Badyán (Illicium verum), jinak zvaný „hvězdicový anýz“ nebo také „čínský anýz“, není u nás příliš používané koření. Badyán a jeho léčivé účinky na lidský organismus nejsou ani v lidové medicíně tak známé a využívané.

Popis

Je to sušené hvězdicové souplodí většinou osmicípé, složené z jednosemenných měchýřků. Strom na němž toto koření roste se jmenuje badyáník pravý a je blízce příbuzný u nás rostoucích magnólií. Pochází s Číny, kde se také nejvíce pěstuje. Badyán má vůni velmi podobnou anýzu, příjemně kořeněně nasládlou chuť, ale jemnější než skutečný anýz.

Použití badyánu

Používá se v průmyslu, voňavkářství, při výrobě likérů, ale má využití i v lékařství. Dříve byl podáván jako utišující a posilující lék. Jako koření se používá zejména v asijské kuchyni. U nás se přidává zejména do

Badyánová tinktura

Badyánová tinktura recept

Badyán u nás není příliš používaným kořením, ani léčivým prostředkem, i přestože obsahuje cenné látky prospěšné našemu organismu. Badyánová tinktura lze užít vnitřně i zevně při různých potížích.

Badyánová tinktura (kapky) – recept, použití, léčivé účinky

Jednu polévkovou lžíci badyánových hvězdiček zalijeme 200 ml 60 % lihu a necháme 2 týdny louhovat. Každý den silně protřepeme, klidně i vícekát za den. Po 2 týdnech tinkturu přecedíme, nalijeme do