Rubrika: Artróza a artritida

Bylinky na artrózu a artritidu

Bylinky na artrózu a artritidu kostival

Nejpoužívanější bylinky na artrózu a artritidu jsou kostival lékařský, měsíček lékařský, mateřídouška obecná, přeslička rolní, kopřiva, bříza a řepík. Ale nejprve pár řádků, co vlastně tyto dvě onemocnění kloubů a chrupavek představují a kdy a jak se pojevují.

Artróza

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, vyskytující se v pozdějším věku. Klouby, většinou na prstech, kolenech, kyčlích nebo páteři, ztrácejí chrupavku, která je pokryta hladkou hmotou, tlumící nárazy a zbraňující kostem v přímém dotyku. Projevuje se bolestivostí a ztuhlostí kloubů, nejvíce ráno a po odpočinku.

Artritida

Artritida je také onemocnění kloubů většinou revmatického původu, které se objevuje již u mladších věkových kategoriích. Je to chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a poškození chrupavek i vazů v okolí kloubu. Projevuje se většinou ztuhlostí kloubů, únavou, zvýšenou teplotou, úbytkem na váze, zarudnutím a bolestivým otokem postiženého místa. Okolí kloubu bývá teplejší.

I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, jejich léčba má mnoho společného. K léčbě se používají různé potravinové doplňky, jako například vitamíny C a E, zinek, glukosamin, rybí tuk, niacin a tobolky ze stromové pryskyřice z boswelie.
Na artrózu a artritidu můžeme vyzkoušet i staré lidové bylinné recepty.

Bylinky na artrózu a artritidu

Kostival lékařský
Tinkturou z kostivalu, kterou si můžeme jednoduše připravit doma, potíráme pravidelně bolavé místo

Kostivalová tinktura

Kostivalová tinktura recept

Kostivalová tinktura se vyrábí z čerstvého kořene kostivalu lékařského, který se sbírá na jaře a na podzim.

Kostivalová tinktura – recept, použití, léčivé účinky

Kořeny kostivalu dobře očistíme, omyjeme kartáčkem a rozřežeme nadrobno. Na krájení je dobře používat keramický nůž, aby se účinné látky ve styku s kovem nezničily. Rozkrájené oddenky naplníme až po hrdlo do láhve a zalijeme 40% alkoholem (např. režnou nebo vodkou). Kořeny musí být celé ponořené. Láhev postavíme

Měsíčková mast

Měsíčková mast recept

Měsíček lékařský je oblíbená letnička nejen pro své dekorativní vlastnosti, ale i díky svým léčivým účinkům. Velmi jednoduše se z něj dá připravit domácí měsíčková mast.

Měsíčková mast – recept, použití, léčivé účinky

Dvě vrchovaté dvouhrsti květů, stonků a listí měsíčku lékařského nadrobno posekáme. 1/2 kg dobrého vepřového sádla ohřejeme na takovou teplotu, asi jako když smažíme řízek. Do vřelého sádla nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát jeden den. Druhý den ohřejeme a