Rubrika: Anýz vonný

Anýz a jeho léčivé účinky

Anýz a jeho léčivé účinky popis

Anýz vonný (Pimpinella anisum) je jedno z nejstarších a nejrozšířenějších koření. Dříve se anýzu připisovala moc přivádět lehký spánek a říkalo se, že má omlazující účinky. Anýz a jeho léčivé účinky na lidský organismus jsou však mnohostranné.

Popis

Anýz je jednoletá rostlina pocházející ze Středomoří a Malé Asie. U nás se občas pěstuje v zahradách, častěji na jižní Moravě. Anýz dorůstá až do výšky 50 cm a má tři druhy listů. Kvete od června bílými květy. Plodem je dvounažka šedožlutá nebo šedohnědá. Vyžaduje teplé, chráněné a slunné polohy. Vysévá se v dubnu do řádků asi 30 cm vzdálených a sklízí se v červenci až srpnu, kdy hnědnou semena.

Použití anýzu vonného

Anýz vonný je léčivá bylina, která ulehčuje kašel, urychluje trávení a podporuje chuť k jídlu. Využívá se v oficiálním i lidovém lékařství. Používaná část je nažka. V domácnosti se upotřebí do pečiva, k nakládání červené řepy, červeného zelí a okurek. Přidává se také do jablečného a hruškového kompotu. Je velmi oblíben v

Pěstování a sběr anýzu

Pěstování a sběr anýzu popis

Anýzu se nejlépe daří v teplém a suchém podnebí. U nás se pěstuje jen zřídka, častější je na jižní Moravě, ale i přesto si pěstování a sběr anýzu zaslouží svojí kapitolu.

Pěstování

Semena pro výsev by měla být vyzrálá a temně zbarvená. Pro jeho pěstování je nejvhodnější propustná půda a slunečné stanoviště. Sejeme brzy na jaře, koncem března, protože anýz má dlouhou dobu vývoje. Do řádků asi 30 cm od sebe lehce zatlačíme semena necelé 2 cm do země. Osivo vzejde asi za čtyři až šest týdnů.

Jakmile rostlinky dosáhnou asi 10 cm do výšky, musíme je vyjednotit. Protrháváme postupně, odstraňujeme vždy jen nejslabší kusy, až nám zůstanou