Rubrika: Andělika lékařská

Andělika a její léčivé účinky

Andělika a její léčivé účinky popis

Andělika lékařská (Archangelica officinalis), jinak zvaná „koření svatého ducha“, se odpradávna považovala za léčivku, která pomáhá od všech nemocí. Řadí se k našim nejcennějším léčivým rostlinám. Andělika a její léčivé účinky stojí určitě za obsáhlejší komentář.

Popis

Je to dvouletá bylina rostoucí ve vyšších polohách, ve vlhkém prostředí v Evropě a Severní Asii. Nejčastěji jí můžeme najít na březích potoků. Vytváří silnou růžici listů a četné kořeny. Po té co vykvete a z květů se stanou plody, rostlina vysoká až 2 metry, odumírá.

Použití anděliky lékařské

Andělika se využívá v lékařství, kosmetice a potravinářském průmyslu. Jako koření se používají plody, kořen a listy. V lékařství se využívá především kořen. Používá se hlavně při potížích se zažívacím ústrojím. Na trhu je k dostání „Andělika lékařská – tinktura“. Je to lihový roztok extraktu kořene této byliny, který se používá

Pěstování a sběr anděliky

Pěstování a sběr anděliky návod

Andělika lékařská sice není často pěstovanou rostlinou na našich zahradách, přesto si pěstování a sběr anděliky zaslouží svůj článek.

Pěstování

Anděliku sejeme na podzim v září nebo počátkem října, protože čerstvě sklizená semena mají nejlepší klíčivost. Klíčení trvá nějméně dva týdny a často semena vyklíčí až na jaře. Sejeme do pařeniště v řádcích 15 cm vzálených od sebe.

Na jaře v březnu se mladé sazenice přesadí do volné půdy asi 1/2 metru od sebe. Po té je třeba rostliny dobře zalévat. Půda vhodná pro pěstování anděliky musí být lehčí, dobře zavlažovaná, nejlépe s poledním sluncem. Můžeme hnojit dobře uleželou kravskou mrvou nebo umělým