Včelí pyl a jeho účinky

Včelí pyl a jeho účinky na naše zdraví

Neexistuje moho přírodních produktů, které při naprosté neškodnosti, mají takovou výživovou a energetickou hodnotu jako květový pyl. Nutno dodat, že včelí pyl a jeho účinky závisí na rostlině, ze které byl sebrán. V každém případě je květový pyl mimořádně bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek důležitých pro správnou funkci lidského organismu. Užívání včelího pylu má proto také dlouhou historii. Ve starověkém Egyptě ho již před 2500 lety používal řecký lékař Hippocrates.

Co je to květový a plástvový pyl

Pyl jsou samčí pohlavní buňky semenných rostlin, které se tvoří v květových prašnících. Včely ho snášejí do úlu, kde je částečně zužitkován k běžným potřebám a zbytek (víceméně polovina sběru) odkládají včely na horší časy. Včelí sběračky přinášejí květový pyl do úlu tak, že ho zformují na takzvané pylové obnožky (rousky). Hrudky zrnek květového pylu slepené nektarem nebo medem tedy přinášejí včely v obnožkách na zadním páru nohou.

Tyto obnožky slouží obyvatelkám úlu k výrobě plástvového pylu, lehcestravitelného bílkovinného produktu, který je potravou včel nebo trochu odrostlejších larev. Plástvový pyl vzniká poměrně komplikovaným procesem mléčné fermentace obnožek.

Včelí pyl a jeho účinky

Včelí pyl je zásobárnou vitamínů, minerálů, aminokyselin, hormonů a enzymů. Takže tento, dalo by se bez nadsázky říci, přírodní zázrak obsahuje karotenoidy, vitamíny skupiny B, vitamín C a E, z prvků je to například vápník, draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, mangan, křemík, síra, zinek a další stopové prvky. Je v něm obsaženo asi 20 aminokyselin, které tvoří bílkoviny.

Včelí pyl je již odpradávna považován téměř za všelék. Má silné antioxidační účinky, je lehce stravitelný a doporučuje se pro všechny věkové skupiny. Díky obsahu vitamínů, minerálů a bílkovin má výborný vliv na podporu imunitního systému. Včelí pyl a jeho účinky dobře působí na obnovu střevní mikroflóry a podporují trávení. Normalizuje práci jater, ledvin žaludku, nervové a dychací soustavy, podporuje udržování optimální tělesné váhy, zpomaluje stárnutí a zlepšuje fyzickou výkonnost.

Včelí pyl obsahuje rutin, který posiluje cévy, chrání oběhový systém a stabilizuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Napomáhá zdravé funkci prostaty, přispívá k prevenci rakoviny prostaty a rakoviny prsu a podporuje menopauzální komfort. Díky velkému množství obsažených aminokyselin a vitamínů dodává energii, odolnost, což může být dobrou prevencí proti únavě.

Související články:

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *