Rubrika: Včelí produkty

Včelí med a jeho léčivé účinky

Včelí med a jeho léčivé účinky

Již naši předkové poznali, že tento chuťově zázračný dar přírody, je nejen sytý a výživný, ale že včelí med a jeho léčivé účinky působí blahodárně při různých onemocněních a obtížích. Postupem času se člověk naučil spolupracovat s včelami, přivykl je na soužití s ním a svými chovatelskými úspěchy získal hmyz vyznačující se neobyčejnou produktivitou a pracovitostí. Současná věda dokázala a přidala mnohá zjištění o vyjímečných vlastnostech medu, které jsou pevně zakořeněny v tradici lidové medicíny.

Včelí mateří kašička a její účinky

Včelí mateří kašička a její účinky na naše zdraví

Používání včelích produktů pro jejich příznivé účinky na naše zdraví má za sebou již dlouhou historii. Mateří kašičku znali a užívali již staří Řekové i Římané a odpradávna je oblíbeným léčivým prostředkem čínské medicíny. Je to živina i lék, proto si včelí mateří kašička a její účinky zaslouží naši zvýšenou pozornost.

Mateří kašička je vlastně výměšek z hrdelních žláz včel, které se nacházejí v přední části hlavy. Mateří kašičkou se krmí první 3 – 4 dny života larvy dělnic a trubců a také včelí matka během celého larválního stadia. Včelí královna díky ní žije mnohokrát déle než dělnice.

Propolis a jeho léčivé účinky

Včelí tmel neboli propolis a jeho léčivé účinky

Propolis neboli včelí tmel je složitá substance bohatá na četné biologicky aktivní chemické sloučeniny. Včely jej v úlu používají, když potřebují spojit jednotlivé součásti, k různým utěsňovacím pracem nebo může sloužit k zatavení škůdce, který se v úlu objeví. Jeho vlastnosti využívají také k dezinfekci vnitřních prostor úlu. Propolis a jeho léčivé účinky na zdraví člověka jsou rozsáhlé a mají široké spektrum použití.

Včelí pyl a jeho účinky

Včelí pyl a jeho účinky na naše zdraví

Neexistuje moho přírodních produktů, které při naprosté neškodnosti, mají takovou výživovou a energetickou hodnotu jako květový pyl. Nutno dodat, že včelí pyl a jeho účinky závisí na rostlině, ze které byl sebrán. V každém případě je květový pyl mimořádně bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek důležitých pro správnou funkci lidského organismu. Užívání včelího pylu má proto také dlouhou historii. Ve starověkém Egyptě ho již před 2500 lety používal řecký lékař Hippocrates.