Tymián a jeho léčivé účinky

Tymián a jeho léčivé účinky jsou v lidové medicíně využívány a vysoce ceněny již odpradávna. Byl hojně používán jako koření, lék a aromatizující bylina. Domovem je tymián v jižní Evropě, bývá přirozenou součástí stálezelených porostů ve Středomoří. Je to jedno z důležitých, hodně rozšířených koření, pěstovaných hlavně ve Španělsku, Itálii, Francii, Řecku a Albánii. U nás byla vyšlechtěna odrůda s citrónovou vůní zvaná „Lemona“.
Popis
Tymián obecný (Thymus vulgaris), lidově nazýván „vlašská mateřídouška“, je vytrvalý polokeř, patřící do čeledi hluchavkovitých, dorůstající až do výšky 50 cm. Na větvičkách jsou posazeny vstřícné, bezřapíkaté, přisedavé, drobné, čárkovité lístky. Na líci i narubu jsou pokryty žláznatými chlupy, naplněnými žlutozeleným etherickým olejem.
Tymián kvete v květnu a červnu drobnými modrofialovými kvítky. Dvojpyské květy jsou sestaveny do kulovitých lichopřeslenů. Semeník vybíhá v dvojklannou bliznu a uzrává v plod složený ze čtyř tvrdek.
Použití tymiánu
Tymián je oblíbeným kořením. Používáme ho při přípravě ryb, zvěřiny, sekaných mas, při uzení masa, do omáček, salátů, do některých polévek, do hrachových a fazolových pokrmů, k zelenině, při nakládání okurek, na italskou pizzu a podobně. Má aromatickou vůni a nahořklou chuť. Jako koření se přidávají nejvíce 3 čajové lžičky sušeného na 1 kg potravin, běžně spíše jen jedna lžička, nebo snítka čerstvého tymiánu.
Široké spektrum využití má tymián v lidovém lékařství. Jinak je také používán jako dezodorační přípravek (odstraňuje pachy). Ve větší míře však není zdraví prospěšný, může způsobit žaludeční potíže.
Tymián a jeho léčivé účinky
Tymián je jednou z bylin, která má silné dezinfekční účinky a velmi pozitivně působí na náš organismus. Jeho nejdůležitější součástí je etherický olej, jehož hlavní složkou je thymol, guajakol, několik uhlovodanů, thymén a další látky. Rostlina má příjemně silnou aromatickou vůni, připomínající kafr. Odpradávna byl tymián považován za přírodní antibiotikum. V lidové medicíně se používá, jak tymiánu samotného, tak tymiánového oleje.
Vnitřní účinky
Tymián působí dezinfekčně při zažívacích potížích, proti střevním parazitům, při průjmech, nadýmání a ulevuje při chronických zánětech žaludku. Zbavuje také tělo zadržovaných tekutin, čímž působí dobře na močový měchýř a při revmatických a dnových bolestech.
Používá se ho také pro přípravu čaje a sirupu, které pomáhají při léčbě asmatu, horních cest dýchacích, bronchitidách a léčbě černého kašle. Při angíně a průduškovém astmatu se může tymián žvýkat v syrovém stavu.
Suchý kašel, astma, bronchitida, černý kašel
Na tyto problémy se používá tymiánový sirup. Užíváme ho po lžičkách několikrát denně. Recept naleznete níže. Při černém kašli se doporučuje čaj z 20 g tymiánu, 20 g prhy arniky, 20 g divizny a 20 g rosnatky. Půl čajové lžičky této směsi se spaří šálkem vody, nechá se 10 minut stát a potom se slije. Pije se šálek ráno a večer.
Zažívací potíže, nadýmání
Při zažívacích potížích se doporučuje odvar z tymiánové natě. Připraví se tak, že se spaří 10 g natě 1/4 l vody, několikrát se nechá přejít varem, 10 minut se nechá stát a scedí. Užívá se několikrát denně půl šálku. Nebo se použije tymiánový čaj. Jedna lžička sušené tymiánové natě se zalije 1/4 l vroucí vody a nechá 10 minut stát. Pije se maximálně 3× denně.
Při teplotách na podporu pocení
Na pocení se připravuje čaj z 10 g natě tymiánu a 10 g natě mateřídoušky. Spaří se 1/4 l vody, nechá 10 minut stát, slije a osladí se. Pije se večer na dvakrát s hodinovou přestávkou.
Zevní účinky
Zevně se tymián a jeho léčivé účinky používají při kožních chorobách, kloubním i svalovém revmatizmu, na dnové bolesti, obtíže dutiny ústní a zubů, záněty dutiny ústní, dásní a mandlí, při padání vlasů, na cizopasné plísně a kvasinky, modřiny a otoky.
Otoky
Na zánětlivé otoky se přikládá přímo spařená nať, která urychlí průběh hojení.
Svalové křeče
Při svalových křečích se doporučuje mazat postižená místa přípravkem, který získáme smícháním 3 ml tymiánového oleje, 3 ml rozmarýnového oleje a 1/4 l alpy. Samotným tymiánovým olejem se mohou mazat klouby a svaly při bolestech po sportovním zatížení.
Bylinné oleje si můžeme připravit sami. Čerstvá bylinná nať se vloží do malé skleničky (například od přesnídávky), zalije se olivovým olejem a nechá se uzavřená na teplém, slunečném místě 3 týdny stát. Po té se přecedí přes gázu do lahvičky z tmavého skla.
Padání vlasů
Proti padání vlasů použijeme koncentrovaný vývar z jedné lžíce tymiánu na 1 litr vody a svaříme na 1/2 litru. Vývarem potíráme vlasy, což by mělo zmírnit nebo odstranit jejich vypadávání.
Související články k příspěvku „Tymián a jeho léčivé účinky“:
Napsat komentář