Propolis a jeho léčivé účinky

Včelí tmel neboli propolis a jeho léčivé účinky

Propolis neboli včelí tmel je složitá substance bohatá na četné biologicky aktivní chemické sloučeniny. Včely jej v úlu používají, když potřebují spojit jednotlivé součásti, k různým utěsňovacím pracem nebo může sloužit k zatavení škůdce, který se v úlu objeví. Jeho vlastnosti využívají také k dezinfekci vnitřních prostor úlu. Propolis a jeho léčivé účinky na zdraví člověka jsou rozsáhlé a mají široké spektrum použití.

Co je propolis

Přes polovinu složení propolisu tvoří pryskyřice, nejčastěji z topolu, osiky, vrby, borovice, jírovce a dalších stromů a rostlin. Dále obsahuje květový pyl a malé množství včelích slin. Složení propolisu může být velmi různorodé, a to hlavně v závislosti na surovině, která se nachází v doletové vzdálenosti včel. Také barva propolisu bývá různá od červené, která je dosti vzácná, přes žlutou a bronzovou po zelenavou.

Včelí tmel je vlastně smolná lepkavá substance, která při nižších teplotách tuhne a láme se, při teplotě kolem 36 stupňů měkne a stává se plastickou, při vyšších získává konzistenci těsta, při 80 – 104 stupních taje. Propolis je rozpustný v lihu, éteru a jiných organických rozpouštědlech, ve vodě velmi špatně. Vyžaduje skladování na suchém a teplém místě.

Včelí tmel neboli propolis a jeho léčivé účinky

Léčivé vlastnosti propolisu jsou rozsáhlé. Mírní záněty, zabraňuje infekčním komplikacím, posiluje organismus, zlepšuje zrak, pomáhá při astma, léčí záněty střev, regeneruje chrupavčitou a kostní tkáň, má blahodárný vliv na psychiku, mírní stavy nervozity, zlepšuje paměť a fyzickou i psychickou kondici. Účinně působí při onemocnění prostaty, posiluje enzymatickou aktivitu jaterních buněk, pomáhá při vředových chorobách žaludku a dvanáctníku a rychle zlepšuje kondici rekonvalescentů.

Propolis a jeho léčivé účinky působí i zevně. Léčí různé druhy ekzémů, neurodermitid, stafylodermií, streptodermií, svědivých kožních vyrážek, lupénky a kožního svrabu. Je dobrým prostředkem na křečové žíly, při povrchovém poškození kůže a na proleženiny různého druhu. Cystin – sírová aminokyselina obsažená v propolisu podporuje růst vlasů.

Používá se především v podobě různých preparátů jako je tinktura, mast, kapky a podobně. Nejjednodušší je směs medu a propolisu, která je výborným prostředkem pro děti trpící astmatem a pro dospělé jako preparát, který komplexně posiluje a povzbuzuje organismus. Skvělým prostředkem je propolis s medem a květovým nebo plástvovým pylem, doplněný šťávou z mladé kopřivy, který může sloužit jako protinádorový lék nebo k léčbě lymfogranulomu či anémie.

Nežádoucí účinky

I když včelí tmel není toxický, je dobré jeho použití konzultovat s lékařem. Při předávkování může vyvolat podráždění ledvin nebo trávicího traktu a vést k průjmu. Při špatné činnosti jater se může objevit alergie.

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *