Pěstování ředkviček

Pěstování ředkviček

Ředkvička patří mezi oblíbené a zdravé zeleniny, především v jarním období. V bulvičkách ředkviček je mnoho vitamínu C a minerálních látek, především síry, železa, hořčíku a vápníku. Typickou kořenitou až štiplavou chuť způsobuje hořčičný olej, který bulvičky obsahují. Většinou se konzumují začerstva, ale dají se i zavařit. Pěstování ředkviček a další jarní zeleniny např. hlávkového salátu je u nás v oblibě, protože je můžeme sklízet v období, kdy je ostatní čerstvé zeleniny velmi málo.

Pěstování ředkviček

Ředkvička má krátkou vegetační dobu. Je dosti odolná vůči chladu, ovšem pozdní jarní mrazíky jí často poškozují. Vyžaduje humózní půdu zásobenou živinami. Pro zdárné pěstování ředkviček je důležitý dostatek vláhy po celou dobu růstu. Při nedostatku vody bývají bulvičky protáhlé, měkké a mívají nepříjemnou palčivou chuť. Ředkvička je rostlinou dlouhého dne, tj. při dlouhých letních dnech vybíhá do květu.

Rané odrůdy ředkviček můžeme vysévat do teplého pařeniště již v únoru, kde je rychlíme ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště vyséváme ředkvičku v polovině března. Na záhony do volné půdy provádíme výsev od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10 – 15 cm.

Pro podzimní pěstování ředkviček semínka vyséváme od poloviny srpna do poloviny září. Přes léto ředkvičky nevyséváme, i když někdy na vlhčím místě v polostínu a častěji zavlažované můžou prosperovat a do květu vybíhat až opožděně.

Ředkvičky sklízíme včas, postupně jak narůstají. Přerostlé bulvičky vyšeptávají, měknou nebo naopak dřevnatí. Výhodné je vysévat ředkvičky postupně v týdenním nebo čtrníctidenním intervalu.

Odrůdy ředkviček

‚Duo‘ je velmi raná odrůdy s červenobílou kulovitou bulvičkou, odolná proti vyšeptávání. Je vhodná pro pěstování pod fólií i ve volné půdě.

‚Granát‘ je odrůda vhodná k rychlení i k ranému pěstování ve volné půdě. Bulvičky jsou velké, kulaté, karmínově červené.

‚Helios‘ je méně obvyklá odrůda, která má žluté až žlutohnědé bulvičky výborné máslové chuti, odolné proti vyšeptávání.

‚Ilka‘ je raná až poloraná odrůda. Má intenzivně červené kulaté bulvičky, odolné proti vyšeptávání a pukání, proto se dá pěstovat i později na jaře ke sklizni v létě. Typická je tím, že její bulvičky vyčnívají z jedné třetina až poloviny nad povrchem půdy.

‚Máslová obří‘ je pozdní, bohatě olistěná odrůda s karmínově červenými bulvičkami máslové chuti. Je vhodná pro pěstování ve volné půdě.

‚Rampouch‘ je raná odrůda s bílými vřetenovitě válcovitými bulvičkami. Dužina je ledově bílá, křehká a odolná proti vyšeptávání. Je vhodná k rychlení i k pěstování ve volné půdě.

‚Saxa‘ je velmi raná odrůda s ploše kulovitými svítivě červenými bulvičkami máslové chuti. Vyžaduje dostatek vláhy a při pěstování brzy z jara na záhonech humózní a lehčí půdy.

‚Slavia‘ je odrůda ředkviček z poloviny červená a z poloviny bílá. Bulvičky jsou mírně protáhlé, křehké a velmi chutné.

‚Věra‘ je odrůda se svítivě červenou kulovitou bulvičkou. Vhodná je pro pěstování na jaře ve volné půdě a je odolná vůči vybíhání a vyšeptávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *