Pěstování oměje šalamounku

Pěstování oměje šalamounku na zahradě

Oměj šalamounek je považován za jednu z nejjedovatějších rostlin v Evropě. U nás ho někdy volně rostoucí můžeme nalézt ve vyšších polohách většinou na vápencovém podloží. Jeho dlouhé hrozny modrofialových květů však dokáží i krásně ozdobit polostinné i stinné záhony na zahradě. Pěstování oměje šalamounku není náročné, ale pro jeho jedovatost k němu musíme přistupovat s respektem.

Pěstování oměje šalamounku

Oměj šalamounek je vytrvalá rostlina, která se hodí do smíšených trvalkových záhonů i jako solitérní rostlina. Kvůli tomu, že rostliny upřednostňují většinou polostinné stanoviště, se hodí jako podrost pod stromy a keře. K pěstování oměje šalamounku, ale i jiných druhů z rodiny omějů, je vhodná kyprá, na živiny bohatší půda a polostinné stanoviště obrácené k jihu.

Pokud by měl oměj prospívat na slunném místě, je třeba mu zajistit dostatečný přísun vláhy. Tomu můžeme napomoci také pokrytím půdy mulčovací kůrou, která zajistí stálejší teplotu půdy a zabrání přehřívání kořenů.

Oměj se množí odnožemi nebo semenem vždy na jaře nebo na podzim. Semena vzchází však často až za několik měsíců. Zahradní druhy oměje kvetou modře, někdy růžově, bíle i žlutě. Jejich výška se pohybuje od 80 do 200 cm.

Oměj Carmichaelův (Aconitum carmichaelii ‚Arendsii‘) je podzimní druh, který kvete v září a říjnu sytě modrofialovými, poměrně velkými květy, uspořádanými do vzpřímeného hroznu. Rostliny dorůstají něco přes metr. Již z jara rostlina tvoří atraktivní porost s bohatě vykrajovanými, tmavězelenými, lesklými listy. Má rád slunce i polostín.
 

Oměj Henryův (Aconitum henryi ‚Spark‘) patří mezi vyšší druhy omějů, dorůstá do výšky až 150 cm. Kvete od července do září nápadně modrými květy. Je vhodný jako solitérní rostlina, podrost vyšších dřevin a podobně. Nejraději má polostín a vlhčí zeminu.

 
Oměj zahradní (Aconitum cammarum), někdy také oměj Störkův, vysoký 80 – 100 cm, je druh s atraktivními modrobílými květy, vhodný do trvalkových záhonů i jako solitéra. Oměj zahradní kvete od července do srpna. Částečně zplaněl, proto ho můžeme někdy najít i voně rostoucí.

Ve volné přírodě můžeme ještě vzácně nalézt Oměj vlčí mor (Aconitum lycoctonum) vysoký 50 – 120 cm, který kvete od května do června velkými bleděžlutýmí květy. Oměj jedhoj (Aconitum anthora), vysoký 25 – 100 cm, kvete od srpna do září světležlutými květy, uspořádanými do řídkého hroznu. Oba druhy jsou chráněné.

Nepodceňujte jedovatost oměje

Protože všechny části rostliny jsou jedovaté, měli bychom při sázení i manipulaci s omějem pracovat vždy v rukavicích. Pokud se ho dotkneme holýma rukama, je třeba se po práci hned umýt. Ten kdo má malé děti, by si měl rozmyslet jestli chce oměj vůbec pěstovat nebo alespoň pro něj na zahradě nalézt bezpečné místo.

Související články:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *