Pěstování manga

Pěstování manga z pecky

Mango je oblíbené tropické ovoce s nezaměnitelnou sladkou a lahodnou chutí. I u nás je možné pěstování manga respektive mangovníku, ale jenom jako dekorativní pokojové rostliny.

Mangovník indický (Mangifera indica) je mohutný, vždyzelený a dlouhověký, 12 – 30 metrů vysoký strom. Jeho větve jsou typicky převislé. Lesklé, tmavězelené listy, s výraznou světlejší žilnatinou jsou velké 10 – 20 cm. Mladé mají červené, někdy fialové až bronzové zbarvení a vypadají trochu jako zvadlé.

Květy mangovníku jsou bílé, vonné, polygamní, v průměru 5 – 8 mm a objevují se ve velkých latách na koncích větví. Zajímavostí je, že na 1000 květů se vyvinu průměrně jen dva plody.

Pěstování manga z pecky

Jedná se o typickou tropickou rostlinu. Vyžaduje průměrné teploty 25 – 30 stupňů, vydrží i 45 stupňová horka, ale naopak nejnižší teplota by neměla klesnout po 10 stupňů. Vyžaduje přímé slunce. Mangovník můžeme pěstovat v bytě jako dekorativní rostlinu, kterou musíme usměrňovat řezem. K tvarování rostlin přistupujeme nejlépe koncem zimy nebo brzy z jara. Podpoříme tím tvorbu postranních výhonů a rozvětvení rostliny.

Na půdu není mangovník náročný, ale čím je zemina výživnější, tím lépe rostlina prospívá. Nemá rád těžké, podmáčené substráty, nesnáší půdy vápenité, zemina by měla být hluboká, výživná a drenážovaná. Pro zdárné pěstování manga z pecky je nutná bohatá a pravidelná zálivka. V zimě při poklesu teploty se však omezuje na minimum. Rostliny mají rozsáhlý kořenový systém a tomu by měla odpovídat i velikost nádoby. Mangovník je také citlivý na poškození kořenů.

Rozmnožování mangovníku je možné semeny, které vyséváme ihned po vyjmutí z plodu. Z pecky se odstraní dřevitá skořápka a semeno se vloží do substrátu tak, aby vypouklá část směřovala vzhůru. Semena se zasypou slabou vrstvou substrátu, jehož teplota pro klíčení by měla být stálá, nejméně 26 stupňů.
 

Nutné je zajistit také vlhkost substrátu, například překrytím sklem. Zaléváme přiměřeně a pravidelně, půda nesmí vyschnout, ale nesmí dojít ani k přelití. Semenáče mohou plodit od 7. roku. V našich podmínkách je to při pěstování manga v bytě dost málo pravděpodobné. Existuje však příbuzný druh mangovníku – Assimina triloba, který je možno bez větších problémů pěstovat i na zahradě (snáší až -28 stupňů). Tyto rostliny jsou již nějaký rok u nás testovány s velmi slibnými výsledky.

Tak jako u avokáda, tak i u mangovníku se může projevit houbové onemocnění antraknóza – černání listů. Proti tomu je dobré postřikovat rostliny měďnatými přípravky.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *