Pěstování majoránky

Pěstování majoránky na zahradě

Majoránka zahradní je v našich podmínkách většinou jednoletá bylinka. Existují však i vytrvalé druhy. Pro nezaměnitelné aroma a malé nároky při pěstování majoránky její obliba stoupá. Ve své domovině (ve Středomoří) roste také planě jako trvalka.

Pěstování majoránky

Nejlépe se majoránce daří v teplé, dobře vyhnojené zahradní půdě na slunném místě, které je chráněno před větrem. Má ráda přiměřenou zálivku, ne přemokření. Majoránku pěstujeme ze semen, nebo z koupených sazeniček. Semeno se může před setím smísit s pískem, protože je velmi jemné. Výsev majoránky provádíme koncem dubna do pařeniště. Vyséváme jen mělce a opatrně zasypeme zeminou. Při pěstování majoránky udržujeme půdu vždy dostatečně vlhkou.

Když rostlinky povyrostou, přesazujeme je na záhon do sponu s mezerami 15 cm. Sazeničky, ať už předpěstované nebo koupené, nevysazujeme na záhon před půlkou května, protože majoránka je choulostivá na jarní mrazíky. Dáváme obyčejně 4 rostlinky do jednoho trsu. Během růstu musíme pečlivě plít a okopávat.
Na podzim můžeme majoránku přesadit do květináče a přenést jí domů na světlé místo. Můžeme tak i přes zimu sklízet čerstvé aromatické koření. Více o pěstování v květináči naleznete níže.

Majoránka vytrvalá

Pěstovat můžeme i majoránku vytrvalou, která je křížencem majoránky a dobromyslu. Vůně a chuť je stejná jako u majoránky zahradní. Má menší nároky na teplo a v našich podmínkách může i přezimovat. Majoránka vytrvalá má také raději slunné stanoviště. Vytváří nízké trsovité porosty, které je dobré druhým rokem rozdělit na několik menších.

Sběr a sušení

Majoránku sklízíme, jakmile se objeví první květy tak, že odřežeme natě asi 5 cm nad zemí. V této době má největší listovou plochu a nejvíce silic. Po té začnou stonky majoránky dřevnatět. Celou nať s poupaty a květy sbíráme asi 3× za sezónu od července do srpna. Sklízet můžeme také tak, že každý stonek s poupaty a květy odřezáváme zvlášť nad zdřevnatělou částí. Rostlina se po té více rozroste a zkošatí.
Sklizenou nať můžeme svázat do malých snopečků a sušíme na vzdušném místě nebo rozložíme v tenké vrstvě na teplé stinné místo.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *