Pěstování liči

Pěstování liči v našich podmínkách

Liči je vždyzelený, pomalurostoucí subtropický strom dorůstající v místě svého původu do výšky až 15 metrů. Pěstuje se hlavně v celé jihovýchodní Asii, v Indii, na Srí Lance, v jižní Africe, na Madagaskaru, v Brazílii a podobně. Potřebuje podmínky se zřetelnými klimatickými rozdíly, takže vlhké a teplé léto a suchou a chladnou zimu (kvůli vegetačnímu klidu). Teploty by ale neměly klesat pod bod mrazu. U nás je možné pěstování liči pouze jako rostliny dekorativní bez velké nadějě na její plodnost.

Pěstování liči z pecky

Liči není rostlina náročná na půdu, ale má rada vlhké, kyselé prostředí a hluboké drenážované půdy bohatě na humus. Je náročné na výživu a vláhu, ale nesnáší přemokření a příliš velké teplo. Nejlépe mu vyhovuje teplota asi 20 – 25 stupňů. V zimě by teplota neměla klesnout pod 10 stupňů. Rozmnožuje se čerstvými semeny, které však rychle ztrácí svoji klíčivost.

Semeno by mělo být velké a plné. Sázíme ho do hloubky asi jednoho centimetru naležato. Pro pěstování liči je vhodná směs rašeliny a písku 1:1. Pro klíčení potřebuje semeno teplotu kolem 25 stupňů. Za 3 – 4 týdny se objeví rostlinky. Když rostliny dorostou do výšky 10 – 20 cm, většinou svůj růst na nějaký čas zastaví, protože nabírají sílu.
 

Ke zdárnému růstu potřebuje liči dostatek světla, ale mladé rostliny nemůžeme vystavovat přímému slunci. U nás je možné pěstování liči jako rostliny přenosné. V létě je vhodné ho přemístit na venkovní stanoviště. Semenáče mohou plodit nejdříve za 10 – 15 let, ale stává se většinou, že nezaplodí vůbec.

Související příspěvky:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *