Pěstování lékořice

Pěstování lékořice

Když se řekne lékořice, vybaví se většině z nás černá, všeobecně známá cukrovinka pendrek, případně nějaký ten likér, do kterého se lékořice přidává. Jedná se také o léčivou rostlinu hojně používanou v lidovém lékařství. Právě pro její účinky a uplatnění byla u nás lékořice lysá ještě v 19. století hojně pěstovaná. Dnes se z ní stává trochu opomíjená rostlina, což je trochu škoda, takže proč nezkusit pěstování lékořice na zahradě.

Pěstování lékořice

Lékořici můžeme množit výsevem nebo kořenovými odnožemi. Pěstování lékořice ze semen je trochu složitější. Semena se doporučují před samotným výsevem namočit na 48 hodin do vody. Potom se vysévají na jaře či na podzim do skleníku nebo doma do truhlíku. Výsev v truhlíku se doporučuje v době klíčení překrýt sklem. Při tom nesmí docházet k vyschnutí ani přemokření substrátu. Klíčení probíhá pomalu a nepravidelně, někdy může trvat i několik měsíců. Ideální teplota pro klíčení je kolem 20 stupňů. Substrát pro výsadbu by měl být výživný a písčitý.

Rostliny vysazujeme ven na slunečné nebo mírně přistíněné stanoviště na podzim v září až říjnu nebo na jaře v březnu až dubnu. Půda by měla být dobře vyživená, zásaditá, humózní, propustná, písčitá, lehčího až středního charakteru. Měla by být dobře zpracovaná do hloubky, z důvodu dobrého růstu rovných a kvalitních kořenů. V době vegetace by měla být spíše vlhčí, ne však přemokřená, v zimě je lépe pokud je sušší.

Pokud množíme z kořenových odnoží, nařežeme je na délku asi 20 cm tak, aby na každém kousku bylo několik oček. Odnože se sází asi čtvrt metru hluboko s mezerami kolem jednoho metru také na podzim nebo na jaře. Lékořici lze pěstovat v teplejších oblastech jako trvalku, ale měla by vydržet mrazy až do -17 stupňů.

Mladé rostliny se vyvinou až druhým rokem. Jakmile se objeví mladé lékořice, je třeba dobře půdu plít. V říjnu začnou výhonky žloutnout, uřežou se, půda se lehce okope a pohnojí. Kořeny se sklízí až třetím rokem na podzim po odřezání lodyhy (v průběhu října), kdy také obsahují nejvíce účinných látek. Je třeba sklízet pouze dlouhé postranní výhony, které se opatrně oddělí od hlavního oddenku, aniž by se vykopla nebo jinak poškodila samotná rostlina.

Kořeny se dobře omyjí a usuší při teplotě okolo 40 stupňů.  Nejlepší jakosti dosahuje kořen lékořice sladké u kultury asi desetileté. V lidovém léčitelství je již odpradávna lékořice užívána při léčbě kašle, astmatu, zánětu průdušek, žaludečních vředů a podobně.

Související příspěvky:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *