Pěstování hlávkového salátu

Pěstování hlávkového salátu

Hlávkový salát je jedna z našich nejoblíbenějších a nejrozšířenějších zelenin. Obsahuje velké množství provitamínu A, vitamíny skupiny B, vitamín E a v menší míře i vitamín C. Z minerálních látek je to hlavně železo a vápník. Velký význam má raný salát, který je společně s ředkvičkou největším zdrojem vitamínů v době, kdy je ostatní zeleniny málo. Samozřejmě i pro jeho chuťové vlastnosti je pěstování hlávkového salátu u nás tolik v oblibě.

Pěstování hlávkového salátu

Salát vyžaduje slunné a záhřevné stanoviště s lehčí, ale humózní půdou s neutrální nebo mírně zásaditou reakcí. Kyselé půdy tato listová zelenina nesnáší. Kromě častého kypření povrchu záhonů, je třeba pravidelná zálivka. V suché půdě se špatně vyvíjejí hlávky a rostliny vybíhají do květu. Salát je odolný proti nízkým teplotám, mírné mrazíky otuženou ranou sadbu nepoškodí. Důležitá je mělká výsadba, jinak by salát tvořil nekvalitní nálevkovité hlávky a za vlhka by zahnívaly okrajové listy.

Z předpěstovaných sazenic pěstujeme salát rychlený a salát raný pro venkoví výsadbu, popřípadě i salát letní (ledový). Salát zimní vyséváme přímo na záhon nebo do pařeniště. Při pěstování hlávkového salátu je třeba věnovat pozornost výběru odrůdy, zvláště přes letní období, kdy jarní saláty pěstované v létě tvoří jen nekvalitní hlávky nebo je nevytvářejí vůbec a rychle vybíhají do květu.

Pro pěstování hlávkového salátu je důležitá zásoba živin v půdě. Kromě hnojení kompostem před výsadbou se doporučuje hnojit ještě síranem amonným a superfosfátem. Postupně behem vegetace je vhodný ledek amonný s vápencem a NPK.

Salát raný a rychlený

Sazenice raného salátu si můžeme předpěstovat. Výsev provádíme od února do března do truhlíčků. Vzešlé rostlinky ve stádiu děložních lístků přepichujeme do sadbovačů nebo v menším množství do kelímků.

Sazenice raného salátu pro sklizeň koncem dubna a v květnu můžeme vysazovat do teplého pařeniště již v polovině března na vzdálenost 20 cm od sebe. Do volné půdy na záhony sazenice vysazujeme v druhé polovině dubna, za příznivějších podmínek již začátkem dubna do sponu 25 x 25 cm.

Pro podzimní sklizně od září do října (v pařeništi do listopadu) používáme opět rané odrůdy salátu, které vyséváme od července do poloviny srpna na výsevný záhon. Sazenice rozsazujeme v srpnu do volné půdy, v první polovině září již do pařeniště.

Odrůdy k rychlení
‚Kamýk‘ je velmi raná odrůda s malou kompaktní dobře uzavřenou hlávkou. Je vhodná k rychlení v teplém pařeništi i pod fólií.
‚Smaragd S‘ je raný velmi jemný salát s pevnými hlávkami, vhodný jak pro rychlení, tak pro časnou jarní výsadbu do volné půdy.
‚Triumf‘ je velmi ranný salát s dobře zavinutými jemnými hlávkami. Je odolný proti předčasnému vybíhání. Hodí se pro rychlení v teplém pařeništi i pro jarní pěstování na záhonech.

Rané odrůdy
‚Král máje I‘ je velmi raný salát s kulovitými a dobře uzavřenými hlávkami. Je vhodný pro lehčí, písčité, ale záhřevné půdy. Velmi dobře snáší pozdní jarní mrazíky.
‚Lednický‘ je nejranější venkovní salát s menšími až středně velkými hlávkami.
‚Mělnický Máj‘ je raný salát s kvalitními středně velkými hlávkami, velmi křehkými a jemnými.

Salát letní

Letní salát vyséváme postupně od dubna do května, nejlépe řídce na výsevný záhon. Silné sazenice potom rozsazujeme do sponu 30 x 30 cm, protože letní odrůdy salátu, zvláště ledového, dorůstají větších rozměrů. Při postupném výsevu je sklízíme od července do září.

Odrůdy letního salátu
‚Dětenická Atrakce‘ je ranější letní salát se středně velkými, dobře uzavřenými hlávkami. Je velmi odolný proti předčasnému vybíháni do květu.
‚Merkur‘ je letní salát s dobře uzavřenými hlávkami, odolnými proti zahnívání a proti předčasnéhu vybíhání do květu.
‚Pirát‘ je pozdnější odrůda červenolistého salátu. Má velké, dobře uzavřené hlávky příjemně nasládlé chuti.
‚Pražan‘ je odrůda ledového salátu, s mohutnými, dobře uzavřenými hlávkami, které jsou odolné proti vybíhání. Dobře snáší horké letní počasí.

Salát zimní

Zimní salát vyséváme buď přímo na chráněný záhon s humózní půdou, na kterém bude přezimovat nebo ho můžeme předpěstovat. Vyséváme v srpnu a začátkem září, sazenice potom vysazujeme během září, nejpozději začátkem října. Při pěstování hlávkového salátu zimního je výhodné část rostlin vysázet do pařeniště nebo na jiné místo, které můžeme na jaře zakrýt a salát přirychlit. Začít sklízet tak můžeme již koncem března, zatímco ve volné půdě až v polovině dubna.

Odrůdy zimního salátu
‚Altenburský‘ je tradiční a osvědčená odrůda zimního salátu. Z včasných srpnových výsevů poskytuje velmi rané sklizně.

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *