Pěstování fazolí

Pěstování fazolí

Fazol je velmi oblíbená zelenina pro své zelené nebo žluté lusky, které obsahují mnoho bílkovin, cukrů a vitamínů (hlavně ze skupiny B). Nezralé lusky se upravují v kuchyni k přímé spotřebě nebo se konzervují. Fazolové lusky působí močopudně a výrazně snižují hladinu cukru v krvi. Pěstování fazolí není náročné a když si přičteme jejich příznivé účinky na naše zdraví, vyplatí se určitě vyčlenit kousek zahrady pro tuto luskovou zeleninu. Odrůdy fazolí rozdělujeme na keříčkové se zelenými nebo žlutými lusky a na tyčkové s taktéž zelenými a někdy i žlutými lusky.

Keříčkové odrůdy jsou rozšířenější, mají krátkou vegetační dobu a vyséváme je v hutším sponu. Jsou  méně výnosné než tyčkové odrůdy, ale nevyžadují žádnou oporu.

Tyčkové odrůdy mají delší vegetační dobu, a proto i sklizeň je rozložena na delší období. Tyto odrůdy poskytují také vyšší výnosy. Vyžadují však pevné opory (drátěné konstrukce, tyče a podobně).

Pěstování fazolí

Fazol zahradní (Phaseolus vulgaris) patří mezi teplomilné rostliny. Rostliny vyžadují středně těžké až lehčí humózní půdy s dostatkem vápníku, nejlépe na chráněných a slunných místech. Pro pěstování fazolí je vhodnější vlhčí klima, za suchého počasí špatně rostou. Příliš velké vlhko však zase podporuje šíření antraknózy.

Protože jsou fazole náročnější na teplo, vyséváme je až koncem května, kdy už nehrozí pozdní mrazíky. Keříčkové odrůdy vyséváme do řádků vzdálených 40 – 50 cm na vzdálenost od sebe asi 20 cm nebo do hnízd po 3 – 4 semenech ve sponu 30 x 40 cm. Tyčkové fazole vyséváme do hnízd, pokud možno přímo k připraveným konstrukcím z tyčí, ovšem do většího sponu nejlépe 60 x 100 cm.

Zelené lusky sklízíme postupně podle termínu výsevu, a to od července do poloviny září. Zralost lusků můžeme posoudit při jejich rozlomení. Při správné zralosti je lom hladký, kolmý, bez vláken.

Odrůdy fazolí

Keříčkové zelenoluské
‚Blanka‘ je výnosná odrůda se středně dlouhými kvalitními lusky. Rostliny jsou odolné proti chorobám.
‚Dita‘ je odrůda vyššího vzrůstu, se středně dlouhými světle zelenými lusky. Je určená především pro velkopěstitele.
‚Slavia‘ je raná vysoká odrůda s dlouhými kvalitními lusky. Je velmi výnosná a odolná proti chorobám.
‚Šárka‘ je raná výnosná polovysoká odrůda s kratšími až střednědlouhými lusky.

Keříčkové žlutoluské odrůdy
‚Jantar‘ je raná nižší odrůda s krátkými až střednědlouhými lusky. Je velmi výnosná a odolná proti chorobám.

Tyčkové zelenoluské odrůdy
‚Dětenická‘ je raná až poloraná odrůda s velmi dlouhými a rovnými lusky. Je to výnosná odrůda vhodná především pro zahrádkáře.

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *