Pěstování černého bezu

Pěstování černého bezu na zahradě

Někdo by se asi zeptal, proč tato kapitola o pěstování černého bezu, když ho můžeme najít skoro všude, kam se podíváme a lze ho skoro zařadit mezi dendrologické plevele. Takže buď ho můžeme pěstovat jen tak, pro jeho vysoko ceněné léčivé účinky, nebo existují různé vyšlechtěné odrůdy, které lze na zahradě pěstovat jako keře okrasné. Jsou různé variety, které mají například červené listy, růžové a tmavě žluté květy nebo červené plody.

Pěstování černého bezu

Bez černý není náročný keř. Má rád půdu bohatou na živiny a slunečnou polohu. Rozmnožuje se semeny, které na podzim dozrávají v plodech nebo v létě řízkováním.

Pokud již keřík bezu na zahradě máme, množí se sám a často se rozroste, více nežli bychom chtěli. Při pěstování je ho třeba občas na podzim prořezat nebo úplně vyřezat staré větve. Můžeme jej také pravidelným střihem tvarovat a udržovat v přiměřené velikosti.

Sběr a sušení černého bezu

Květ černého bezu se sbírá v květnu až červenci, za suchého počasí, dříve než začnou květy opadávat. Před sušením se odlámou silné stonky. Sběr se nechá rozprostřený ležet do druhého dne a potom se rychle usuší na stinném a vzdušném místě při teplotě okolo 40 stupňů. Jinak by květy mohly zčernat.
Bobule se sbírají po dozrání v srpnu až září. Také se usuší nebo třeba rozvaří na povidla, marmeládu a podobně.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *