Pěstování avokáda

Pěstování avokáda z pecky

Avokádo neboli hruškovec přelahodný (Persea americana) je tropická dřevina původem ze Střední Ameriky. Jeho plody mají nejen jedinečné chuťové vlastnosti, ale i složení. Patří sice mezi exotické rostliny, avšak i u nás je možné pěstování avokáda z pecky, ve skleníku, zimní zahradě nebo jako rostliny přenosné bez větších problémů.

Avokádo je vždyzelený, tropický až subtropický strom, ve volné přírodě dorůstající až 20 metrů. Větve jsou silné, sukulentní. Matně lesklé, tmavě zelené listy, se zřetelným vroubkováním, jsou dlouhé 15 – 20 cm. V mládí jsou plstnaté, starší kožovité, na rubu světlejší. Plodem je kulovitá až hruškovitá dužnatá bobule, obsahující velké semeno (pecku).

Pěstování avokáda z pecky

Existují tři základní typy avokáda, které se od sebe liší jak plody, tak pěstitelskými podmínkami. Obecně platí, že průměrná teplota při pěstování avokáda by měla být 18 – 25 stupňů. Rostliny nejsou samozřejmě mrazuvzdorné. Potřebují dostatek vláhy, ale nemají rádi přemokření. Při vyschnutí shazují listy.

Avokádo potřebuje ke zdárnému růstu dostatek světla, ale na přímém slunci trpí úpalem. Půda pro pěstování avokáda by měla být písčitá, dobře drenážovaná, výživná, s neutrální, či méně alkalickou reakcí. Rostliny potřebují pravidelnou výživu v poměru N:P:K 12:10:14. Pro širší korunu se doporučuje odstranění terminálního výhonu. Rostliny velmi dobře snášejí řez.

Pecky můžeme sázet hned po vybrání z plodu do zeminy špičkou nahoru. Po zasazení do půdy nesmí přeschnout. Nad semenem by mělo být do 25 mm zeminy, ale špička semene může být až do jedné třetiny nad zeminou. Semenáče je nutné zastínit. Než nám semena naklíčí, musíme se obrnit trochou trpělivosti. V době růstu lze rostliny zaštipovat, čímž se podpoří tvorba postranních výhonů.
 
Pecky lze také nechat předem naklíčit. Napícháme-li do pecky ze tří stran krátké špejle nebo párátka, můžeme jí potom umístit na sklenici či misku s vodou, přičemž ponořená bude jen její spodní strana. Po naklíčení zasadíme semena do zeminy. Semenáče mohou začít plodit za 6 – 9 let, ale u nás bohužel není nikdy zaručena kvalita jejich plodů.

Na stromcích se může někdy objevit houbové onemocnění antraknóza – černání listů. Proti tomu je nutné postřikovat rostliny měďnatými postřiky.

Související příspěvky:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *