Pěstování ananasu

Pěstování ananasu doma v květináči

Ananas je plodenství ananasovníku chocholatého (Ananas comosus). Je to víceletá tropická rostlina, u které ze slabého kořenového systému vyrůstá růžice tmavých tuhých listů. U nás je považován za exotické ovoce, dovážené ze vzdálených zemí, ale není příliš známo, že pěstování ananasu u nás, samozřejmě doma v pokojových podmínkách, není zas tak nic nemožného. Vypěstované rostliny ananasu někdy mohou plodit podle prostředí už druhým rokem. Spíše se však musíme obrnit trpělivostí a počkat si na vlastní úrodu 3 – 5 let.

Pěstování ananasu doma v květináči

V bytech se ananas pěstuje poměrně dobře. Potřebuje umístění nejlépe na přímém slunci. Nejvhodnější je místo na parapetu v blízkosti okna a topení. Ideální teplota pro pěstování ananasu je okolo 25 stupňů a neměla by klesnout pod 10 stupňů. Teplota nad 32 stupňů již růst brzdí. Proto v horkých letních dnech musíme naopak rostlinu chránit před přímým, ostrým sluncem (zajistit jí spíše polostín). Zemina by měla být propustná, hlinitopísčitá (poměr substrátu a písku 2:1), půdní reakce 4,6 – 6,2 pH.

Pro pěstování ananasu stačí nádoba o průměru 20 cm, později můžeme přesadit do nepatrně většího květináče (průměr asi 25 cm). Větší nádoba se nedoporučuje, protože by substrát zbytečně vysychal. Rostlina nesnáší přemokření a je možné jí zalévat i do středové růžice – je epifytní. Zaléváme jen tehdy, pokud je substrát suchý.  Během vegetace hnojíme vhodnými tekutými hnojivy. Při dostatečné velikosti rostliny je možné vybudit kvetení rostliny uměle nalitím roztoku práškového stimulátoru AS-1, který obsahuje kyselinu naftyloctovou, přímo do listové růžice rostliny.

Rostliny (sazenice) se získávají z odlomených zelených růžic na plodech. Vybíráme plod pokud možno ještě zelený s kvalitní růžicí. Růžici uřízneme nebo odlomíme, odstraníme asi 4 řady spodních listů, abychom obnažily základ budoucích kořenů a listy nám na spodku neuhnívaly. Spodní část budoucí rostliny ponoříme do vody. Za 1 – 2 měsíce by se měla objevit spousta kořínků a to je čas umístit rostlinu do květináče. Listovou růžici můžeme po odříznutí také přímo zasadit do připraveného propustného substrátu. Pokud se vám nepodaří vypěstovat rostliny napoprvé, tak vězte, že průměrně každý třetí pokus o zakořenění bývá úspěšný.

Při pěstování ananasu doma v květináči je třeba vzít ještě v potaz, že z malého výhonu nám vyroste pěkně velká rostlina. Pokud chceme vypěstovat plod ananasu o hnotnosti 1 kg budeme mít rostlinu o průměru listové růžice nejméně 80 cm. Některé listy mohou dorůst až do délky jednoho metru. Při správné péči a obrněni trpělivostí se můžeme dočkat prvního plodu, který zraje ještě kolem půl roku. Po tuto dobu rostlina tvoří postranní výhony, které je nutno odstraňovat, aby šla všechna síla jen do plodu.

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *