Pepino Gold a jeho pěstování

Pepino Gold a jeho pěstování

Pepino (Solanum muricatum) je velmi zajímavá teplomilná rostlina, pocházející z Jižní Ameriky. Chuť jeho plodů je velmi zvláštní něco mezi kiwi, hruškou a melounem. V posledních letech Pepino Gold a jeho pěstování dostalo více prostoru i u nás a je poměrně vyhledávanou atraktivní novinkou mezi pěstiteli.

Pepino Gold a jeho pěstování

Pepino, jak už bylo výše řečeno, je teplomilná rostlina, takže svými nároky na půdu a prostředí se v mnohém liší od našich tradičních plodin. Vzhledem ke zvýšeným nárokům na teplo je pro pěstování pepina Gold nejvhodnějším místem skleník, foliovník, případně umístění doma. Zkušenosti pěstitelů ale nasvědčují tomu, že jde o rostlinu vhodnou i na balkon, terasu a okenní parapet. Tato místa pepinu vyhovují za předpokladu pravidelné vydatné zálivky a častého přihnojování kombinovanými hnojivy.

Pepino lze pěstovat i na zahradě, na chráněném a slunném stanovišti s možností zastínění rostliny před poledním úpalem. Rostliny však můžeme vysazovat na volný záhon až v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky a potom je musíme zase včas, nejlépe počátkem září, přemístit na teplější místo. Proto se ukazuje i v tomto případě jako nejvhodnější, pěstování pepina v nádobách.

Postup při pěstování pepina Gold

Pěstební nádoba, by měla být dostatečně velká, nejméně 30 cm v průměru horního obvodu. Na dno nádoby by měla být umístěna 3 – 4 cm vysoká drenáž jemnějšího štěrku nebo keramzitu. Otvory ve spodní části nádoby jsou samozřejmostí, aby kořeny rostlin nezahnívaly.

Sazenice vysazujeme do nádob až po 20. květnu, do velmi kvalitní výživné zeminy (pH 5 – 6,5) s přísadou kompostu či proleželeho kravského hnoje a rašeliny nebo zvolíme vhodný kvalitní, propustný a výživný substrát. S přihnojování potom začneme asi 3 týdny po výsadbě, kdy již rostlina zakořenila. Jako vhodné se ukázalo přihnojování Superfosfátem a tekutým hnojivem pro plodovou zeleninu v týdenních intervalech.

Pepino gold a jeho pěstování nám bude určitě přinášet radost, protože působí velmi dekorativně. Vytváří převislé, asi 50 cm dlouhé výhony s překrásně žlutými plody s fialovými proužky. Při umístění na záhonu je nutné výhony vyvazovat, aby plody neležely na zemi a nehnily.
Pepino vyžaduje také dostatek vláhy. Za slunných a horkých dnů je třeba každodenní zálivka nejlépe odstátou vlažnou vodou.
 

Při správné péči, můžeme očekávat tvorbu květů, které jsou podobné květům brambory, již koncem června. První plody, které dorůstají až do velikosti 12 cm, můžeme potom sklízet koncem srpna. Plody jsou šťavnaté, lahodné s vysokým obsahem vody. Kromě konzumace za čerstva se hodí do salátů, kompotů a marmelád.

Pokud plody na rostlině v době stěhování do tepla ještě nejsou zralé, i po přemístění dozrají. Pepino je vytrvalá rostlina, proto při správné péči a zimování nám bude plodit mnoho let. Spolehlivě přezimuje v místnosti, kde by teplota neměla klesnout pod 15 stupňů. I přes zimu vyžaduje přiměřenou zálivku.

Pepino Gold se dobře množí řízkováním, přičemž nejvhodnějším termínem je konec ledna. Výborně zakoření ve vlhkém písku. Po zakořenění se řízky přesadí do květináčků a dopěstují ve skleníku nebo v bytě na okenním parapetu. Jakmile zakoření a začnou růst, vyplatí se je zaštípnout, aby obrazily.

Související příspěvky:

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *