Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky

Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky na lidský organismus

Měsíček lékařský (Calendula officinalis), jinak také měsíček zahradní, lidově nazývaný „nehtík, krusíček, pampalík“, je jednoletá bylina, vyjímečně dvouletá, patřicí do čeledi hvězdnicovitých. Domovem je měsíček v jižní Evropě, kde kolem Středozemního moře a v Malé Asii roste divoce. U nás se pěstuje hlavně na zahradách. Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky si u nás získaly mnoho příznivců, díky svému širokému spektru využití v lidovém lékařství.

Popis

Z vřetenovitého kořene vyrůstá hranatá, rozvětvující se lodyha až do výšky půl metru. Na ní sedí poloobjímavé, řídce zubaté listy bez řapíku. Kvete od června do září velikými květními úbory v pomerančové nebo žluté barvě. Semeníky uzrávají v ostnité nažky. Uvnitř umístěné plody jsou stočené, vnější člunkovitě prohnuté. Květní úbory měsíčku zahradního obsahují žluté barvivo, hořčinu calendulin a něco etherického oleje. Mají ostrou a hořkou chuť a pronikavou, aromatickou vůni.

Použití

U nás se měsíček pěstuje v našich zahradách jako rostlina okrasná. Velkou oblibu si získal hlavně jako léčivka, která působící vnitřně i zevně.

Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky

Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky zaujímají v lidovém lékařství důležité místo. Sbírají a používají se hlavně květy, ale i listy a stonky. Sběr se provádí za slunečného počasí, protože tehdy jsou jeho léčivé účinky větší. Obsahuje mnoho užitečných látek jako například saponiny, flavonoidy, hořčinu, látky slizovité, kyselinu salicylovou, vitamin C a polyacetylenové sloučeniny.
Měsíčku lékařského se v lidovém lékařství užívá vnitřně i zevně s velkou oblibou. Je to krev pročišťující bylina, působící i trochu antibioticky a sedativně. Má protizánětlivé účinky, podporuje krevní oběh a napomáhá hojení ran.

Vnitřní účinky

Vnitřně se nálev z měsíčku používá při onemocnění žaludku a střev, při zánětu tlustého střeva, žaludečních vředech, uvolňuje také křeče a povzbuzuje sekreci žluče. Je velmi dobrým pomocníkem při infekční žloutence, jaterních chorobách, hemeroidech a napomáhá lepšímu vyprazdňování. Patří mezi léčivé rostliny, které by měli dokonce omezovat růst nádorových buněk. Používá se také jako močopudný prostředek, podporuje pocení, učinkuje proti infekčním chorobám, kašli a upravuje menstruaci. Pravidelné pití čaje z měsíčku lékařského pročišťuje krev.

Hemeroidy
Při hemeroidech se doporučuje vnitřně užívat odvaru 10 g sušeného květu v litru mléka. Pije se po šálcích během dne.

Zevní účinky

Zevně se měsíčkové masti, tinktury, oleje, obkladů a koupelí používá k urychlení hojení ran, pooperačních jizev, k léčbě křečových žil, bércových vředů, při proleženinách, zánětech kůže, na plíseň a ztvrdlou kůži na nohách. Výhoda měsíčku lékařského je, že nemá žádné vedlejší účinky, takže se může užívat i dlouhodobě.

Bradavice, svrab, kuří oka, zrohovatělá kůže na nohách
Šťáva vytlačená z čerstvých květů a listů se v obkladu přikládá na postižená místa.

Rány, jizvy, křečové žíly, bércové vředy, plíseň na nohách
Při těchto problémech pomáhá měsíčková mast zhotovená ze čtyř vrchovatých hrstí květů, stonků a listů a 1/2 kg dobrého vepřového sádla.

Pohmožděniny, otoky, proleženiny, namožené svaly
Z plné hrsti květů měsíčku a 1 litru pálenky se může připravit měsíčková tinktura. Květy se nechají v pálence louhovat na teplém, slunečném místě asi 2 týdny. Před použitím se zředí převařenou vodou a používá na obklady.

Související články s příspěvkem „Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky“:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *