Kostival lékařský a jeho léčivé účinky

Kostival lékařský (Symphytum officinale), lidově také nazývaný „svalník větší, černý kořen, celníkový kořen, lupen sladký“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi brutnákovitých. U nás se vyskytuje poměrně často všude tam, kde je dostatek vláhy. Takže ho můžeme najít v mokřinách, na vlhkých polích a loukách, na březích potoků nebo ve vlhkém houští. Kostival lékařský a jeho léčivé účinky určitě stojí za povšimnutí, protože patří mezi nejlepší byliny, které příroda poskytuje.
Popis
V zemi má kostival lékařský mohutný červenohnědý kořen, ze kterého vyrůstá lodyha až do výšky jednoho metru. Její povrch je pokryt drsnými chlupy. Spodní listy jsou vejčitě kopinaté, zužující se v silný řapík. Horní jsou kopinaté, přisedavé, bez řapíku. Kvete od května do září. Květy tvoří převislé, úžlabní hrozny. Může mít různé barvy – běložlutá, růžová nebo fialová. Semeník uzrává ve čtyři červenohnědé nažky, v něm uzavřené.
Kostival lékařský a jeho léčivé účinky
Používaná část je oddenek, který obsahuje mnoho slizu, tříslovinné látky, glykosid consolidin, cholin a alkaloid symphyto-cynoglosin. Chutná sladce a v ústech stahuje. Kostival se používá v lékařství a je oblíbeným prostředkem i v domácím lékařství.
Vnitřní použití
Využívá se ho při krvácení z žaludečních vředů a krvácejících hemeroidech. Z kořene se připravuje čaj, který se používá například při bronchitidě a poruchách trávení. Pije se přes den 2 – 4 šálky čaje po doušcích.
Čaj z kořenů kostivalu lékařského
Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene kostivalu vyluhujeme přes noc v 1/2 l studené vody. Ráno vše zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.
Míchaný čaj s kostivalem při žaludečních vředech
Vrchovatou čajovou lžičku směsi ze 100 g kostivalu, 50 g měsíčku a 50 g truskavce ptačího (rdesno ptačí) spaříme 1/4 l vody a necháme 3 minuty louhovat. Denně se pijí 3 – 4 šálky po doušcích.
Zevní použití
Zevně se kostival lékařský a jeho léčivé účiky užívají k obkladům na nežity, pohmožděniny, při revmatických bolestech, na artrózu, artritidu a otoky kloubů. Svým stahujícím účinkem slouží také k zastavení krvácení z nosu, kdy se šňupe usušený, rozdrcený oddenek. Pro zevní použití si můžeme doma z kostivalu lékařského vyrobit mast, tinkturu nebo připravit obklady. Recepty na tyto domácí léčivé prostředky z kostivalu naleznete níže.
Související články k příspěvku „Kostival lékařský a jeho léčivé účinky“:
Dobrý den přeji,
chtěl jsem se Vás, s dovolením, zeptat, zda lze používat tinkturu z kostivalu na potírání dásní, když potřebuji vyléčit zánět na kořeni zubu, který se neustále dokola opakuje a způsobuje kývání zubů ?
Děkuji Vám předem za radu a odpověď.
S pozdravem,
Valach Radim
P.S. U zubaře jsem samozřejmě byl, ten doporučuje chirurgický – mechanický zákrok, což bych zatím nechtěl podstoupit, pokud by byla i jiná varianta… ?
Kostival, jak již název napovídá, je oblíbenou bylinou na kosti a používá se nejčastěji zevně. Bylinky které ošetřují dásně a celkově dutinu ústní jsou spíše šalvěj, řepík, tymián, hřebíček, máta a levandule.