Jahodník a jeho léčivé účinky

Jahodník je rostlina, která provází člověka už odpradávna. Jeho plody patří mezi nejoblíbenější ovoce. Můžeme ho nejčastěji nalézt v lesích, hájích, na loukách, lesních pasekách, na mezích i jinde. Vyskytuje se téměř v celé Evropě. Jahodník a jeho léčivé účinky jsou také využívány v lidové medicíně.
Popis
Jahodník obecný (Fragaria vesca), také známý jako lesní jahoda, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi růžovitých. Z oddénku jahodníku obecného vyrůstají listy s dlouhými řapíky a tenké, bezlisté šlahouny, plazící se po zemi. Tyto šlahouny místy zapouští kořeny a tím přispívají k množení.
Listy jahodníku jsou trojčetné s pilovitým okrajem. Z oddenku vyrůstají také stvoly, na kterých se od dubna do července rozvíjejí bílé kvítky. Po oplození lůžko květu zdužnatí a vytvoří plod, jenž uzraje v červenou jahodu.
Jahodníku obecnému se podobá jahodník trávnice nebo jahodník truskavec s jahodami červenými pouze na osluněné straně. Na našich zahradách jsou pěstovány různé odrůdy, z nichž vysoce ceněn je zejména jahodník měsíční, který dlouho rodí.
Použití
Z jahodníku se v lidovém lékařství užívá především listů, dále také květů, kořene a někdy i plodů. Plody lesní a zahradní jahody jsou oblíbeným ovocem. Mladé, sušené listy se používají k přípravě čaje. Listy jahodníku mohou být součástí různých čajových směsí například v kombinaci s listy meduňky a natí mateřídoušky. Takovým čajem můžeme s úspěchem nahradit i čaj čínský.
Jahodník a jeho léčivé účinky
Listy jahodníku mají svíravé, močopudné, pročišťující, zažívací, protiprůjmové a baktericidní účinky. Plody jsou osvěžující a mají vysoký obsah vitamínů. Šťáva a plody mají schopnost detoxikace, čistí krev a regulují látkovou přeměnu.
Jahodník a jeho léčivé účinky se využívají při ledvinových problémech, zácpě, bolestivé menstruaci, chudokrevnosti, poruchách trávení, katarech dýchacích cest a na kašel. Je oblíbeným přírodním léčivým prostředkem proti dně (nálev z listů jahodníku), při léčbě močových kamenů (plody), proti vodnatelnosti a při žloutence (oddenek).
Nálev z listů jahodníku
Tento nálev má, mimo osvěžujících vlastností, projímavé účinky, rozpouští sklerotické usazeniny v cévách, zubní kámen a dobře působí při dně. Připraví se přelitím jedné lžičky nebo tří listů jahodníku, šálkem vroucí vody. Nechá se 10 minut louhovat a pije se po částech během dne. Tento nálev obsahuje sacharidy, tuky, bílkoviny, vápník, provitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín C.
Zevně se plodů jahodníku může použít k přípravě šťávy k čištění pleti.
Napsat komentář