Čaj z listů maliníku

Maliny jsou oblíbeným letním ovocem, ale pro bylinkáře má největší hodnotu maliníkový list. Čaj z listů maliníku je oblíbeným léčebným prostředkem, proti mnoha neduhům. Ke sběru a následnému použití jsou nejlepší listy z divoce rostoucích malin, protože obsahují více účinných látek. Keříky maliníku můžeme najít na okrajích lesů, podél cest, na slunných kamenitých stráních, mýtinách a pasekách.
Sbírají se mladé, zdravé, ne ještě zcela vyvinuté listy. Suší se na stinném a vzdušném místě, v tenkých vrstvách, aby se nezapařily. Náchylnost k zapaření se využívá při jejich následné fermentaci. Při sušení umělým teplem (v sušičce, troubě), by teplota neměla překročit 45 stupňů. Správně usušený list by si měl uchovat svojí zelenou barvu.
Čaj z listů maliníku – recept, použití, léčivé účinky
Dvě kávové lžičky sušených maliníkových listů přelijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a slijeme. Čaj z čerstvých listů maliníku připravujeme stejně za použití 1,5 – 2 lžic posekaných čerstvých listů a 1/4 l vroucí vody.
Čaj z maliníku má močopudné účinky, proto se hodí při onemocněních močových cest a bývá také součástí různých očistných kůr, protože z těla odvádí toxické látky. Působí příznivě na naše trávení. Pro jeho stavící účinky se osvědčil při průjmech, kolikách a střevních a žaludečních katarech. Odpradávna je také užíván při nachlazení a bolestech v krku. Při zánětech v dutině ústní lze odvar z maliníku užít také jako kloktadla.
Maliník bývá označován bylinou prospěšnou především pro ženy. Čaj z listů maliníku bývá doporučován těhotným ženám ve třetím trimestru (od 36. týdne), protože posiluje dělohu a pánev. Připravuje a změkčuje porodní cesty a přispívá tak k ulehčení porodu. Dávky čaje se postupně zvyšují od jednoho až po tři šálky denně. Pití maliníkového čaje prospívá i po porodu, protože pomáhá čistit porodní cesty, zkracuje dobu krvácení a podporuje tvorbu mateřského mléka. Je prospěšný i v období menstruace. Užíván několik dní před menstruací může zmírnit nepříjemné křeče v podbřišku. Čaj z listů maliníku bývá doporučován i ženám v klimakteriu.
Těhotné ženy by ho však neměly užívat jestliže došlo k vaginálnímu krvácení během druhého trimestru, pokud byl zjištěn zkrácený děložní čípek, nastaly předčasné kontrakce, hrozí předčasný porod, žena očekává dvojčata, při naplánovaném císařském řezu a po něm, při problémech s krevním tlakem a při některých dalších abnormalitách.
Fermentace listů maliníku
Fermentací se zvýrazní kořenitá chuť a vůně čaje. Fermentačních postupů je celá řada. Jeden z nich je tento: Listy se nechají načechrány v tlustší vrstvě na plátýnku jeden den zavadnout. Potom se převálí válečkem, aby se narušila jejich struktura, překryjí plátýnkem a igelitem a nechají fermentovat 1 – 2 dny. Listy se tak zapaří a zčernají. Po té se rychle usuší v tenké vrstvě umělým teplem do teploty 50 stupňů.
Související články:
Napsat komentář