Bylinky na játra

Léčivé bylinky na játra

Většina jaterních chorob vychází nejčastěji z nedostatečné činnosti jater, špatném vylučování žluči a často i ztukovatění jater. O tom co naše játra nemají ráda se dozvíme bohužel teprve, až když nás začínají tápit. A ještě i tehdy jsme přesvědčeni, že jsme něco špatného snědli a trápí nás žaludek. Pro správnou funkci jater je potřeba hlavně dostatek pohybu a strava, jejíž kalorická hodnota je úměrná k množství vykonané práce. V neposlední řadě nám mohou pomoci i bylinky na játra.

Játra a žaludek jsou orgány, jejichž činnost spolu úzce souvisí. Krev, která přichází do jater přináší kyselinu mléčnou vznikající v našich svalech následkem únavy způsobené fyzickou prací nebo sportem. Komě toho krev přináší i spoustu jiných nečistot, ze kterých v játrech vzniká žluč. Ta se shromažďuje ve žlučníku, odkud je v potřebné míře vylučována do dvanáctníku, kde spolupracuje na chemickém rozkladu těžkých živočišných bílkovin (masa, tuků a podobně).

Jednoduše řečeno, kdo fyzicky pracuje, má žluči dostatek a má nárok na vydatnější stravu, protože ji náležitě stráví. Produkce žluči tedy závisí na fyzické zátěži, kterou ve svalech pociťujeme jako únavu. Špatné vylučování žluči a s tím spojené i špatné trávení, se projeví i na náladě a psychickém rozpoložení člověka. Dostatek žluči nám zajistí, správné vyprazdňování a díky tomu probíhá správná očista organismu od škodlivých látek. Mimo to má člověk lepší náladu, chuť k jídlu, fyzickou kondici i spánek.

Po řádné fungování jater jsou potřebné i vitamíny, především vitamín C, s nímž v našem organismu hospodaří hlavně játra. Čím časteji ho obdrží, tím déle si zajistí svoji funkčnost. V menším množství jsou potřebné i vitamíny skupiny B, vitamín K a P.

Bylinky na játra

Při jaterních chorobách nám mohou pomoci i některé bylinky, které působí žlučopudně a mají příznivé účinky na trávící trakt.

Pampeliška lékařská
Kořen pampelišky (smetanky lékařské) působí proti hromadění tuku v játrech, podporuje chuť k jídlu, vylučování žaludečních šťáv a žluči a pozitivně ovlivňuje nervový systém jater a žlučníku.

Smil písečný
Smil písečný je bylinka, která povzbuzuje jaterní buňky k tvorbě a vylučování žluči, podporuje vylučování žaludečních šťáv, zlepšuje práci slinivky břišní a utěsňuje cévy.

Máta peprná
List máty peprné je prostředkem žlučotvorným a spasmolytických (uvolňuje křeče). Tato bylinka má velký význam při léčení křečí trávícího traktu a může být použita jako podpůrný prostředek při léčení žaludečních vředů a vředů na dvanácterníku, obzvlášť těch, které pochází z nadměrného překyselení žaludečních šťáv.

Řebříček obecný
Nať řebříčku má protikrvácející účinky, příznivě ovlivňuje krevní oběh, působí proti křečím cév a v neposlední řadě působí příznivě při poruchách trávení, zejména nervového původu.

Krušina olšová
Kůra krušiny povzbuzuje peristaltický pohyb tlustého střeva (rytmický pohyb, který slouží k posunování potravy ze žaludku až do konečníku), působí žlučopudně a dezinfikuje trávicí trakt.

Puškvorec obecný
Užívání čaje z puškvorce, respektive z jeho oddenku, má blahodárné účinky při onemocnění jater. Je dobrým pomocníkem při většině problémů s celým žaludečním a střevním traktem, včetně jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní.

Související články k příspěvku „Bylinky na játra“:

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *