Bylinky na hubnutí a spalování tuků

Léčivé bylinky na hubnutí a spalování tuků

Pokud máme nadváhu a jsme rozhodnuti s tím něco dělat, první věc, kterou musíme změnit je jídelníček. Nadváha je většinou spojená s nesprávnou, vysoce kalorickou, tučnou stravou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. To je třeba od základů změnit, protože nadměrný přísun kalorií ve stravě ssebou samozřejmě přináší řadu zdravotních problémů (hypertenze, cukrovka, vysoký cholesterol, kornatěn cév, dýchací potíže a podobně).
Při hubnutí by měla být základem patřičně rozmanitá strava rostlinného původu např. obiloviny, zelenina a ovoce a co nejmenší konzumace nasycených tuků (živočišného původu), kuchyňské soli a cukru. Podpůrným prostředkem mohou být i bylinky na hubnutí a spalování tuků.

Doporučuje se jíst hodně sacharidů, sloučenin minerálních látek a vlákniny, ryb, drůbeže a nízkotučných mléčných výrobků. K přípravě pokrmů je třeba používat nerafinované rostlinné oleje a maso konzumovat libové v malých dávkách. Je třeba snížit příjem živočišných tuků, masa s vysokým obsahem tuku, celých vajec, vysoce kalorického pečiva, cukru, majonéz, smetany a alkoholických nápojů.

Bylinky na hubnutí a spalování tuků

Pokud je nadváha způsobena potížemi s trávením, je třeba ho podpořit a upravit. Bylinky jsou výborným doplňkem. Mohou upravit metabolismus, spalování tuků, ukládání tuků, chuť k jídlu, odvodnění a působí celkově pozitivně na detoxikaci organismu. Pravidelná konzumace bylinek se projeví také na celkové pohodě a snížení pocitu únavy.

Při nadváze a otylosti je dobré přidávat často bylinky do různých pokrmů. Urychlují látkovou výměnu a zároveň odstraňují z organismu škodlivé látky. Patří sem například kmín, majoránka, koriandr, routa, brutnák a celer.

Kopřiva
Podporuje metabolismus, ulevuje játrům a žlučníku. Má dobrý vliv na slinivku břišní, proto snižuje i obsah cukru v krvi. Působí na pročištění krve a krvetvorbu. Kopřiva má také močopudné účinky.

Kontryhel obecný
Kontryhel je součástí různých bylinných směsí při redukčních dietách. Při snižování váhy se doporučuje pít nálev z natě kontryhelu, protože odvádí z těla přebytečnou vodu.

Bříza bělokorá
Bříza se při dietách využívá hlavně pro své močopudné účinky.

Máta peprná
Máta je hojně užívanou bylinkou, která mimo jiné posiluje nervovou soustavu a ulehčuje trávení. Zrychluje tak metabolismus a dokáže zahnat chuť na sladké.

Pampeliška lékařská
Nejvíce účinných látek je obsaženo v kořeni pampelišky. Působí přiznivě na trávení, má slabě projímavé účinky a je močopudná.

V případě nadváhy a vleklé zácpy se doporučují různé čajové směsi, které podpoří a upraví trávení.

Příklady bylinných směsí

Čajovou směs připravíme z 60 g kůry krušiny, 20 g kořene lékořice a po 10 g kořene pampelišky a plodu anýzu. Lžíce směsi se spaří 3/4 hrnkem vroucí vody a pije se na noc. Složení jiné směsi je 60 g kůry krušiny, 20 g kůry dřišťálu, po 25 g nati mařinky vonné a kořene lékořice a 10 g lněného semínka.

Další směs se skládá ze 100 g heřmánku a po 50 g nati třezalky, kořene proskurníku, listu máty, nati řebříčku a plodů anýzu. Jedna lžička směsi se zalije šálkem vroucí vody a nechá se půl hodiny louhovat. Pije se ráno a večer.

Ještě si můžeme připravit další směs z nati řebříčku, violky, květu heřmánku, kůry krušiny a máty (vše po 10 g). Ledna lžička směsi se spaří šálkem vroucí vody. Pije se ráno a večer.

Související články k příspěvku „Bylinky na hubnutí a spalování tuků“:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *